Online nakupování je poznat nejen u obchodníků, ale i u popelnic
„Už na konci minulého roku nám bylo jasné, že zvýšený online prodej musí logicky znamenat zvýšené množství odpadu, zejména pak obalových materiálů. Proto jsme v uplynulých měsících navýšili svozové kapacity na celém území města tak, abychom udrželi čistotu a pořádek v pražských ulicích,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.
U odpadu nedochází k dramatickému růstu jeho váhy, roste ale jeho objem.
I přes navýšení kapacit úklidových i svozových vozů se ukazuje, že se město musí zaměřit na kontrolu práce svozových firem. Praha proto přistupuje ke zvýšení dohledu nad jejich činností.
„Čistota pražských ulic je jednou z priorit vedení města. Vyzýváme proto městské části i občany, aby zasílali fotky a podněty na případné problémy se svozem tříděného odpadu ve svém okolí. Jsme připraveni všechny podněty obratem řešit se svozovými firmami,“ komentuje nově nastavená kontrolní opatření náměstek Hlubuček.
Jednou z výslovných smluvních povinností svozových společností, na jejíž kontrolu se Praha zaměří, je povinnost uskutečnit úklid tři metry všemi směry od separačního stanoviště a dva metry zametat.
„Praha v roce 2021 počítá s 1,6 miliardy korun na zajištění svozu komunálního odpadu z pražských ulic a sběrných dvorů. Za tyto peníze chceme mít pořádek v ulicích. Budeme důsledně kontrolovat, že je město za vydané prostředky uklizeno a v ulicích metropole je pořádek,“ vysvětluje Petr Hlubuček.
Největší svozová firma Pražské služby také navýší kapacitu ručního čištění a úklidu stanovišť. Navíc Pražské služby nasadí další tři vozidla pro úklid.
Cílem hlavního města je také navyšovat počet sběrných míst tříděného odpadu. V současnosti se jich v Praze nachází 5600. V minulém roce jich přibylo 513.
Mezi klíčové investiční akce odpadového hospodářství Prahy v roce 2021 patří vybudování třídičky plastového odpadu za 100 milionů korun, díky které bude město schopno třídit směsné plasty a vzniklý granulát prodávat. V roce 2021 bude navíc vyměněn poslední ze čtyř kotlů Malešické spalovny, a tím se sníží také emise. Celkové náklady v případě výměny kotlů dosáhnou 2,8 miliardy korun.
Přečtěte si také |
COVID-19: MŽP radí, kam s použitými rouškami nebo jak nakládat s odpadem v karanténěreklama