Sociální a ekologické organizace kvůli energiím navrhují zákaz odpojení pro zranitelné zákazníky
Na navrhovaných opatřeních se podílí Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí Duha, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future.
Organizace navrhují také vznik kontaktních míst a terénní služby, které budou sloužit jako prevence ztráty bydlení a pomáhat ohroženým lidem. Chtějí také výrazné navýšení alokací pro pořizování, rekonstrukce a výstavbu sociálního bydlení.
Sociální a ekologické organizace také navrhují změnu vyhlášky, aby se změnil způsob rozúčtování nákladů na vytápění a teplou vodu. Nový způsob by měl více zohledňovat spotřebu jednotlivých domácností, aby byli lidé více motivováni šetřit také v bytových domech.
Organizace požadují například také založení fondu, který by podporoval možný odkup městských energetických podniků městy a transformaci teplárenských soustav. Energetická koncepce státu by podle nich měla být založená založená na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů a maximálních úsporách energie pro nezávislosti na drahých fosilních palivech.
"Dlouhodobé zajištění dostupných cen energií, které jsou jednou z podmínek dostupnosti bydlení a prevence chudoby, není možné bez systematické podpory zateplování domů, instalace solárních panelů či komunitního sdílení energií, které budou dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti," řekl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Takové investice může Česko podle něj pokrýt z evropských fondů a výnosů emisních povolenek.
"Stát řeší energetickou krizi nedostatečně a velkému množství domácností hrozí propad do energetické chudoby. Nemůžeme čekat, až politikům dojde, že je zima a lidé nemají z čeho platit účty. Proto zakládáme svépomocné skupiny, které budou pomáhat s úpravami domů a bytů tak, aby se snižovala spotřeba energií," řekla Marika Volfová z organizace Re-set.
Organizace také představily web https://energielidem.cz/, který slouží pro informování veřejnosti o možnostech rychlých úsporách a kompenzacích neúnosných účtů u ohrožených domácností. Expertní podklady zpracovali odborníci na sociální pomoc Platformy pro sociální bydlení a energetičtí experti Hnutí Duha.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Viktor Šedivý
28.9.2022 09:11a když se jim podaří vysokých cen energií dosáhnout a zdá se, že vysoká inflace způsobí i masivní pokles spotřeby všeho
tak začnou naříkat a dožadovat se toho, aby stát (zcela nezodpovědně na dluh) zase spotřebu dotoval a podporoval?
Pavel Hanzl
28.9.2022 17:29 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
28.9.2022 22:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.9.2022 08:22 Reaguje na Viktor ŠedivýPokud na tom mixu má plyn podíl třeba 20% a z Ruska šlo 40% spotřeby, tak vypnout rázově 8% veškeré evropské energetiky způsobí tu děsivou krizi. S ekology nebo ropáky, vsjo róvno.
Miroslav Vinkler
28.9.2022 19:55 Reaguje na Viktor ŠedivýSvatá Prostoto
29.9.2022 12:36Na druhou stranu je ale fér jasně říci, že to bude muset někdo zaplatit. Ten někdo může být jedině stát, nebo ostatní spotřebitelé. Objí má svá úskalí.
Takže místo líbivého "co" by se mělo udělat, by měli aktivisté hodit do placu nějaké konkrétní návrhy "jak a za co".
Viktor Šedivý
29.9.2022 16:39 Reaguje na Svatá ProstotoA mělo by smysl poskytovat podporu, kdyby šlo o dočasný výkyv. Rok, dva. Tohle je ale požadovaný stav, taková hladina má zůstat. Jinak zase budeme spotřebovávat energii a Gréta bude plakat.
Svatá Prostoto
30.9.2022 14:46 Reaguje na Viktor ŠedivýGreta ať si trhne, ta mne nezahřeje.-)))
Viktor Šedivý
1.10.2022 00:19 Reaguje na Svatá ProstotoA protože si občané ve volbách většinově odhlasovali, že chtějí být probruselští, že akceptují klimaalarmistické šílenství, není důvod nikoho podporovat.
Je nejvyšší čas, aby si lidé uvědomili, že hozením nesprávného lístku do urny můžou pohnojit život několika dalším generacím. Takže ať co nejvíc lidí zažije hezky na vlastní kůži nouzi, zejména tu energetickou. Třeba se aspoň někomu rozsvítí v hlavě.