Ostravané dostanou zdarma popelnice na bioodpad
Podle něj je cílem této služby zvýšit nejen komfort občanů při likvidaci zeleně ze zahrad, ale rovněž získat suroviny pro výrobu kompostu či substrátu a snížit podíl biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Za novou službu lidé nebudou nic připlácet, ale bude plně hrazena z poplatku za komunální odpad, který v Ostravě už několik let činí 498 korun na osobu a rok.
"Na základě zkušenosti z jiných měst si myslím, že ten zájem bude velký, že ten cílový stav nádob bude asi kolem 15 000 nádob ve městě Ostrava. Každý občan, pokud má o tuto popelnici zájem, o ni musí požádat. Chceme se vyvarovat toho, že budeme občanům tlačit službu, o kterou nemají zájem, takže základ je o ni požádat," vysvětlil Belda.
Zájemci budou moci vyplněné žádosti odevzdávat buď na obvodním úřadu nebo na podatelně magistrátu, případně ji elektronicky vyplnit na stránkách města. Týden před rozvozem pak budou informováni o konkrétním termínu rozvozu nádob.
Hnědé bio popelnice budou mít perforované stěny, aby odpad větral, odpařovala se vlhkost, a předešlo se tak zápachu z rozkládající se zeleně. Belda připomněl, že do bio popelnic patří například tráva, listí, spadané ovoce, slupky a zbytky zeleniny a ovoce před tepelnou úpravou či skořápky z ořechů nebo dřevěné piliny a odpad z ořezu stromů. Naopak se do ní nesmí vyhazovat kuchyňský odpad živočišného původu, uhynulá zvířata či biologicky nerozložitelné odpady jako plasty, sklo či kamení.
Pořízení nádob bude stát zhruba deset milionů korun. OZO nyní ročně zpracovává zhruba okolo 10 000 tun biologicky rozložitelného odpadu, Belda očekává, že toto množství v následujícím období vzroste.
reklama