Pardubický kraj rozdělí chudším domácnostem na výměnu kotlů 115 milionů korun
"V první výzvě o kotlíkovou dotaci určenou pro nízkopříjmové domácnosti jsme rozhodli o schválení 774 žádostí z celkového počtu 832 podaných. Pardubický kraj tak pomůže občanům částkou 115 milionů korun,"uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr (ODS). Důvodem pro odmítnutí více než 50 žádostí byly administrativní nedostatky a rozpory s pravidly dotačního programu, případně odstoupení od žádosti.
Nízkopříjmové domácnosti mohly požádat o dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva s emisní třídou nižší než tři například za tepelné čerpadlo, kde byla maximální výše dotace 180 000 korun. U kotle na biomasu činila dotace až 130 000 korun, u kondenzačního plynového kotle až 100 000 korun. Podle dřívějších informací měli žadatelé největší zájem o pořízení tepelného čerpadla, bylo jich 46 procent. Naopak nejméně bylo žádostí o příspěvek na kondenzační plynový kotel, 13 procent.
Zájemci o dotaci, kteří nestihli podat žádost do loňské výzvy, tuto možnost ještě dostanou. Ministerstvo životního prostředí poskytne krajům v letošním druhém čtvrtletí další peníze na výměnu kotlů pro nízkopříjmové domácnosti. Lidé, kteří nesplňují kritéria nízkopříjmovosti, mohou žádat o dotaci v průběžné výzvě z programu Nová zelená úsporám u Státního fondu životního prostředí. Od září 2024 bude platit zákaz používání kotlů na pevná paliva nižší než třetí emisní třídy.
Dotace na výměnu neekologických kotlů Pardubický kraj poskytuje od roku 2016 a od počátku o ně byl velký zájem. Od první výzvy, která byla vyhlášena v lednu 2016, bylo na dotacích bez započítání programu pro nízkopříjmové domácnosti rozděleno téměř 630 milionů korun pro více než 5800 žadatelů.
reklama