Philips chce v rozvojových zemích nahradit petrolejky LEDkami napájenými sluncem
Podle údajů Philips žije více než 1,3 miliardy žije v tzv. světelné chudobě. Jde o lidi, kteří nemají přístup k žádným elektrickým sítím. Jako běžné zdroje světla používají petrolejové lampy nebo svíčky. Podle údajů Světové zdravotnické organizace mají tyto primitivní zdroje světla každoročně za následek smrt 1,5 milionů lidí kvůli onemocněním dýchacích cest a požárům. Pro srovnání – stejný počet lidí každoročně zemře na nemoci související s HIV.
Světelná chudoba ovlivňuje životy lidí zejména v Africe, Asii a Jižní Americe. Podle údajů Světové banky je například v Jižním Súdánu přístup k elektrickému osvětlení umožněn pouhému 1,5 % lidí. V mnoha rozvojových zemích nemají odlehlé komunity kvůli geografickým a finančním podmínkám přístup k elektrické síti vůbec. Jako řešení vidí Philips solární LED technologie, která může poskytnout světlo za zlomek nákladů na používání petrolejových lamp, navíc bez zdravotních a bezpečnostních rizik či ohrožení životního prostředí. Navíc bez potřeby větší investice do infrastruktury.
„Solární LED osvětlení může proměnit odlehlé venkovské komunity a ušetřit miliony životů. A co víc, nic nového nemusí být vynalezeno - již to existuje a je to vyzkoušené,“ Eric Rondolat, výkonný ředitel společnosti Philips Lighting.
„Spekulovat o ekonomických důvodech je zbytečné. Je čas chopit se iniciativy, protože světlo je pro lidský rozvoj nezbytné. Vytažení 1,3 miliardy lidí ze světelné chudoby by nejen podpořilo ekonomický, společenský a kulturní rozvoj, ale k obrovskému zlepšení by došlo také v globálním HDP,“ dodává Rondolat.
Jedna solární LED lampa při nulové spotřebě energie ze sítě zaplní jasným elektrickým světlem celou místnost za jednorázové náklady ve výši 10-20 dolarů. Přitom lidé v těchto zemích utratí za palivo do petrolejových lamp každoročně až 50 dolarů.
Kombinace energeticky úsporných LED svítidel a solárních panelů může přinést trvalé osvětlení i do veřejných prostor a umožnit lidem život mimo domov i po setmění. Tato Centra komunitního osvětlení umožní nejen poskytovat zdravotní péči či udržet provoz prodejen i po západu slunce, ale podpoří také sporty a jiné společenské aktivity. Aktuálně Philips instaluje celkem 100 Center komunitního osvětlení ve dvanácti zemích Afriky, ve kterých zatím až 500 milionů lidí nemá ke světlu přístup.
reklama