Physorg.com: Unikátní projekt záchranného programu orangutanů čelí ohrožení
Šetření ukazují, že od roku 2004 se za mnohdy sporných okolností udělovaly společnostem navázaným na papírenský gigant koncese k přeměně pralesních celků na plantáže. Podle závěrů zprávy nevládních organizací, uveřejněné na serveru Physorg.com, se dosud změna dotkla 60 000 hektarů cenných porostů.
Změna se týká hlavně centrální oblasti Bukit Tigapuluh. „Na 320 tisících hektarů nedotčeného území žije kolem třiceti tygrů, 150 slonů a 130 zachráněných orangutanů,“ říká o lokalitě Susanto Kurniawan, mluvčí nevládní organizace Eyes of the Fores. Oblast Bukit Tigapuluh je jedna z dvaceti, které jsou klíčové pro dlouhodobé přežití ohrožené tygří populace.
V případě orangutanů jde víc než jen o „prales“. „Tito lidoopi jsou přeživší exempláře, které byly odebrány pašerákům a ilegálním obchodníkům a konečně dostaly šanci žít opět v divočině,“ dodává Julius Paolo Siregar z Frankfurtské zoologické společnosti. Zásah do pralesa se dotkl i dvou domorodých etnik, kmenů Orang Rimba a Talang Mamak, kterým tato země dědičně patří. „Většina z nich teď musí žebrat o rýži, aby se vůbec uživila,“ dodává Kurniawan. Přitom trik, jakým se papírenské společnosti dostaly ke stromům téměř legální cestou, byl jednoduchý – zažádaly o koncesi na pěstování dřeva v plantážích, které ale budují na území původních pralesů.
Článek byl uveřejněn na serveru physorg.com 14. 12. 2010 pod názvem „Unique Orangutan Reintroduction Project Under Imminent Threat“.
reklama