https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/podebrady-dokoncuji-re-use-centrum-pro-pouzite-veci-otevre-nejpozdeji-v-dubnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poděbrady dokončují re-use centrum pro použité věci, otevře nejpozději v dubnu

28.1.2023 00:34 | PODĚBRADY (ČTK)
Do re-use centra budou moci lidé odevzdávat jak větší kusy, například nábytek, tak menší předměty jako knihy, hračky a další vybavení domácnosti. Ilustrační foto
Do re-use centra budou moci lidé odevzdávat jak větší kusy, například nábytek, tak menší předměty jako knihy, hračky a další vybavení domácnosti. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Poděbradech na Nymbursku dokončují stavbu takzvaného re-use centra v areálu technických služeb v Kozinově ulici. Lidé do něj budou moci odevzdat nebo si z něj odnést věci, které by jinak skončily v odpadu. Centrum by mělo lidem začít sloužit nejpozději v březnu nebo dubnu. Železobetonová hala, další práce a vybavení vyšly město zhruba na 6,6 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace, řekl ČTK místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady).
 

Do re-use centra budou moci lidé odevzdávat jak větší kusy, například nábytek, tak menší předměty jako knihy, hračky a další vybavení domácnosti. "Chceme se vyhnout oblečení, na jeho sběr mají lidé řadu jiných míst, a přijímat se nebude ani elektro," řekl Holas. Poplatek za využití re-use centra bude podle Holase symbolický v řádu několika korun. "Věci budou barevně označené a každá barva bude zastupovat určitou cenovou kategorii, například pět, deset korun," doplnil Holas.

Město plánuje pro dotvoření re-use centra spolupráci s výtvarníkem a ředitelem streetartového festivalu Město=Galerie Lukášem Kladívkem. Ten je autorem velkoplošných maleb, jednu z nich namaloval například v poděbradském podchodu. Pro re-use centrum má připravit logo a později například malbu na opláštění haly.

Centrum by mělo být podle Holase otevřené stejně jako sběrný dvůr, tedy v pracovní dny od 7:00 do 18:00 a v sobotu od 8:00 do 12:00.

Podobná místa provozují také v dalších českých městech, například v Brně, Ostravě, Plzni či Mělníku. Na začátku roku otevřeli re-use centrum v Ústí nad Labem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist