https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/podebrady-letos-otevrou-re-use-centrum-stavet-se-zacne-zrejme-v-dubnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poděbrady letos otevřou re-use centrum, stavět se začne zřejmě v dubnu

22.3.2022 11:01 | PODĚBRADY (ČTK)
Foto | Jason Briscoe / Unsplah
V Poděbradech letos vznikne takzvané re-use centrum. Lidé do něj budou moci odevzdat nebo si z něj odnést věci, které by jinak skončily v odpadu. Halu pro tento účel začne zřejmě v dubnu stavět společnost Miramid za téměř 6,5 milionu korun. Většinu nákladů uhradí město z evropské dotace. Centrum v areálu sběrného dvora v Kozinově ulici by mohlo fungovat na podzim, nejpozději do konce roku. ČTK to řekl místostarosta Poděbrad Miroslav Holas (Naše Poděbrady).
 

"Občané Poděbrad zde budou moci odevzdávat nepotřebné věci a zároveň si jiné zase odebírat k dalšímu využití. Drobnější předměty jako například knihy, hračky či vybavení domácnosti budou uloženy v prostorných regálech, pro ty objemnější bude centrum vybaveno velkoobjemovými kontejnery. Projekt je jedinečný v tom, že nejenže přispívá k ochraně životního prostředí, ale zároveň prodlužuje životní cyklus starých věcí, nebo dokonce pomáhá nastartovat nový život lidem v hmotné nouzi," sdělil Holas.

Vybudování re-use centra v Poděbradech zdržela podle Holase pandemie covidu-19, mělo se začít stavět už loni.

Podobná místa již fungují v dalších českých městech, například v Brně, Ostravě, Plzni či Mělníku. Lidé si z nich berou věci za symbolický poplatek. Zpoplatnění re-use centra v Poděbradech vedení města teprve bude zvažovat. "Teď ty podmínky v podstatě tvoříme a budeme hledat optimální nastavení," doplnil Holas.

Roční kapacita poděbradského sběrného dvora je momentálně zhruba 3000 tun odpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist