https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/poprve-po-sto-letech-se-maji-do-wellingtonu-vratit-ptaci-kivi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poprvé po sto letech se mají do Wellingtonu vrátit ptáci kivi

14.11.2018 00:35 | WELLINGTON (ČTK)
Na Novém Zélandu v současnosti žije asi 68.000 ptáků kivi, ale jejich počet klesá průměrně o dvě procenta ročně. / Ilustrační foto
Na Novém Zélandu v současnosti žije asi 68.000 ptáků kivi, ale jejich počet klesá průměrně o dvě procenta ročně. / Ilustrační foto
V novozélandském Wellingtonu by už brzy mohli ptáci kivi hnízdit za budovou parlamentu, a to díky ambicióznímu plánu ochránců přírody, kteří chtějí během následujícího desetiletí tento kultovní národní symbol znovu nechat osídlit hlavní město. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
 

Na Novém Zélandu v současnosti žije asi 68.000 ptáků kivi, ale jejich počet klesá průměrně o dvě procenta ročně. Ještě před sto lety jich byly miliony, ale útoky psů, koček, kusů liščích, lasicí hranostaj a krys vedly k obrovskému poklesu populace těchto pradávných, nelétavých nočních ptáků.

Ve Wellingtonu kiviové nežijí už více než století. Po rozsáhlém odchytu predátorů, který je součástí plánu Nového Zélandu do roku 2050 zbavit zemi některých druhů nepůvodních predátorů, jsou však ochránci přírody přesvědčeni, že dozrála situace pro návrat kiviho do Wellingtonu.

Jedním z důvodů je i skutečnost, že přestože jde o národní symbol země, jen málo Novozélanďanů tohoto plachého opeřence někdy vidělo ve volné přírodě.

"Moc by se mi líbilo, kdyby mě ráno budil hlas kiviů," řekl starosta Wellingtonu Justin Lester, který je důrazným zastáncem kontroly predátorů ve městě.

V rámci programu, který je koordinován s konsorciem skupin na ochranu přírody, bude na ploše 20.000 hektarů veřejné i soukromé půdy kolem Wellingtonu během následujících tří let prováděno intenzivní hubení predátorů. Po něm začne znovuosidlování této oblasti ptáky kivi.

Pokud bude návrat kiviů do okolních oblastí úspěšný, pak se tento opeřenec připojí k dalším původním druhům, kterým se v hlavním městě daří - za městským pivovarem údajně hnízdí papoušci kaka, v městských parcích byli k vidění ostříži a předměstské zahrady znovu osídlil novozélandský holub kereru.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist