https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pracovnici-liberecke-zachranne-stanice-archa-odchytili-rekordnich-1375-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pracovníci liberecké Záchranné stanice Archa odchytili rekordních 1375 netopýrů

27.8.2023 01:32 | LIBEREC (ČTK)
Rekordních 1375 netopýrů odchytili už letos pracovníci liberecké Záchranné stanice Archa. U příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry to v pátek ČTK řekla vedoucí Archy Ivana Hancvenclová, která k Hanychovské jeskyni přivezla na ukázku několik trvale handicapovaných netopýrů, o které se v záchranné stanici starají. V Panském lomu pod Ještědem, který je tradičním zimovištěm netopýrů, se akce zaměřená na propagaci ochrany těchto savců uskutečnila pošestadvacáté.
 

Liberečtí záchranáři absolvovali letos v létě 11 výjezdů do osmi lokalit. "Když jsem to počítala k předvčerejšku (středě 23. srpna), tak to bylo 1375 (netopýrů), což jsme nikdy nemívali ani za celý rok. A to se k nám dostává hodně netopýrů i během zimy, takže letos je to extrém," doplnila Hancvenclová, která se obává, že s návratem lidí z dovolených výjezdů ještě přibude. Takové jsou podle ní navíc nejhorší, lidé nechají pootevřené okno, kterým se netopýři dostanou dovnitř a po 14 dnech jsou zvířata buď velmi vysílená, nebo mrtvá, protože se neumí dostat pryč.

Od poloviny srpna do poloviny září se každoročně opakují takzvané zálety netopýrů do budov. "Děje se to v době, kdy se rozpadají mateřské kolonie, takže letošní mláďata s pár starými si pravděpodobně hledají nové úkryty a ta otevřená okna a ventilačky jim připomínají přirozené úkryty, takže to tam zkouší," vysvětlila důvody záletů Hancvenclová. Jde ale podle ní zatím o teorii. Minulý týden vyjížděli záchranáři na příklad do liberecké nemocnice a dvakrát se tam vraceli. Celkem tam odchytili 449 netopýrů. Bezmála 500 jich nadvakrát odchytili také v jediném pokoji v Jablonci nad Nisou.

S netopýry a jejich životem se snaží lidi seznámit i akce, která se u příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry pravidelně poslední pátek v srpnu koná u Hanychovské jeskyně v Panském lomu v Liberci, kde podle chiropterologa Daniela Horáčka žije 18 druhů netopýrů. "V podzimním období netopýři migrují, rojí se a probíhají swarmingy, což jsou takové netopýří diskotéky, kdy se tam usazují samci a čekají až tam přiletí samice, aby se mohli pářit," řekl Horáček.

Konec srpna je podle Horáčka pro akci vhodným termínem a Hanychovská jeskyně je navíc kromě velkého zimoviště i významným swarmingovým místem. Chiropterologové díky tomu mohou drobné létající savce odchytávat a návštěvníkům ukázat, jak je zkoumají, měří, váží a určují jejich druh. Malé druhy si pak návštěvníci, hlavně děti, mohou zkusit vypustit zpět do přírody. Během celé akce jsou připravené přednášky o zajímavostech ze života netopýrů. V Liberci se podle Horáčka netopýrům daří a přibývá jich, výjimkou jsou vzácné druhy, jako je netopýr dlouhouchý nebo severní, těch ubývá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.8.2023 20:15
Nebylo by pro stanici lepší zaplatit těm šťastlivcům muší pletivo? Jet dvakrát na stejné místo pro stovky (konzervativních) netopýrů je a) nahánění rekordů b) neumění si/druhému poradit. No ale hlavně, že se všem daří, že...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist