https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prazdne-inhalatory-pro-astmatiky-se-uz-mozna-brzy-dockaji-recyklace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prázdné inhalátory pro astmatiky se už možná brzy dočkají recyklace

18.2.2015 01:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jen v ČR se každoročně prodá 3,6 milionů inhalátorů, které se později promění v 135 tun odpadu
Jen v ČR se každoročně prodá 3,6 milionů inhalátorů, které se později promění v 135 tun odpadu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | GSK
Kvůli nepatrnému obsahu nevyužitého léčiva patřily roky plastové inhalátory pro astmatiky do kategorie "nebezpečný odpad". To by se ale mohlo brzy změnit, podle nové studie od použitých inhalátorů po správném vyčištění žádné nebezpečí nehrozí, a tak by nic nemělo bránit jejich brzké recyklaci. Autoři projektu „Vdechněte inhalátorům nový život" by z nich rádi vyráběli třeba sáčky, koše, věšáky nebo stojany pro časopisy.
 

Plastové inhalátory slouží nemocným trpícím astmatem a dalšími respiračními chorobami. Většinou se skládají z plastového obalu a mechanismu a hliníkové nádobky s léčivem. A právě kvůli zbytkům léčiva uvnitř nádobky byly doposud vysbírané inhalátory považovány za nebezpečný odpad.

Navzdory předpisům však končí nejčastěji v netříděném odpadu. Průzkum STEM/MARK z roku 2013 odhalil, že nepotřebné plastové krabičky hází do klasického kontejneru celé tři čtvrtiny pacientů, což také není ideální řešení.

Obojí by chtěl změnit projekt „Vdechněte inhalátorům nový život“, který v roce 2013 spustila farmaceutická firma GSK ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou. Během dvou let se zapojeným lékárnám podařilo sesbírat 110 tisíc. Doposud je museli kvůli legislativě ekologicky likvidovat, ale zároveň pracovali na tom, aby se vytvořily podmínky pro jejich recyklaci.

„Po dohodě s lékárníky jsme si nechali zpracovat studii, která při dodržení potřebných očistných procesů vyloučila nebezpečnost zbytkových materiálů používaných při výrobě inhalátorů. Nyní proto chceme pilotně spustit v jednom vybraném regionu program recyklace. Ideálně bychom z plastových součástí chtěli vyrábět například sáčky, do kterých by pacienti inhalátory doma sbírali, nebo koše, do kterých by byly v prostorách lékáren odevzdané inhalátory odkládány,“ představuje plány Jakub Hofmann z GSK.

Jen v ČR se každoročně prodá 3,6 milionů inhalátorů, které se později promění v 135 tun odpadu. Uživatelé mohou použité inhalátory vrátit ve všech lékárnách. Do projektu je pak zapojeno 652 z nich. V rámci projektu je možné odevzdat aerosolové dávkovače, inhalátory pro práškovou formu léku i aplikátory nosního spreje. Bližší informace jsou dostupné na stránkách projektu www.inhalatory.net.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist