https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prazske-vodarny-kontroluji-stav-site-pomoci-satelitu.podobne-jako-se-hleda-voda-na-marsu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské vodárny kontrolují stav sítě pomocí satelitu. Podobně jako se hledá voda na Marsu

21.9.2020 01:00 | PRAHA (ČTK)
Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulyy, které dokážou rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.
Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulyy, které dokážou rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat technologii satelitního snímkování Země. Cílem je snížit ztráty vody ze sítě. Jedno snímkování vyjde asi na dva miliony. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
 

"Máme za sebou pilotní projekt, který předčil naše očekávání. Snímkovali jsme území od Nového Města až po Pankrác, což představovalo zhruba pět set kilometrů vodovodní sítě," uvedl generální ředitel společnosti Petr Mrkos. Doplnil, že systém po provedeném snímkování označil 45 oblastí s potencionálním únikem pitné vody. Na základě zjištěného byla označená místa zkontrolovaná a potvrdilo se 26 skrytých úniků vody.

V letošním roce by podle Mrázka mělo být provedené ještě jedno snímkování, další dvě se uskuteční v příštím roce. Cena za jedno snímkování je asi dva miliony korun.

PVK podle mluvčího pracují s technologii vyvinutou izraelskou firmou Utilis. Ta využívá zařízení na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesené družicí japonské vesmírné agentury JAXA. Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulyy, které dokážou rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém je funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají do hloubky až tří metrů podle typu povrchu. Vyhodnocení snímků trvá v řádu jednotek dnů.

Od nové technologie si společnost slibuje větší kontrolu nad ztrátami vody z vodovodní sítě. Ty v roce 2019 dosáhly 12,5 procenta. Podle ředitele PVK šlo o dosud nejnižší míru ztráty vody. Ještě v roce 2000 totiž ztráty činily jednu třetinu a v roce 1996 přesahovaly 43 procent.

Délka vodovodní sítě v metropoli dosahuje 4415 kilometrů včetně přípojek. PVK zásobují pitnou vodou 1,317 milionu obyvatel hlavního města a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist