Při senoseči může s ochranou zvěře pomoci termovize
Termovize se u nás zatím téměř nepoužívá a možnosti jejího použití se testují. Miloslava Landová, která se ochranou zvěře před posekáním při senoseči věnuje v rámci občanské iniciativy Za živou krajinu a spolupracuje i na projektu Senoseč online, popisuje dvě základní možná použití. V cizině jsou termovizní vybaveny moderní žací stroje, které dokáží díky včasnému rozpoznání zvěře nebezpečí předejít. V ČR však tato varianta testována ještě nebyla.
Druhou možností je využít termovizi prostřednictvím dronů, malých dálkově ovládaných letadel. S jejich pomocí je možné prozkoumat celou louku a zaměřit polohu míst, kde je zvěř zalehlá. Data se pak dají využít buď pro přenesení zvěře jinam, nebo se místu obsluha žacího stroje podle údajů v mapě vyhne.
Používání termovize má samozřejmě i svá úskalí. Kromě ceny technologie a nákladů na její provoz to je například citlivost termovize. Dosavadní testování podle Landové ještě neprokázalo, že metoda termovize vzhledem k nízkému rozdílu teplot mezi prostředím a ukryté zvěře bude během horkého dne účinná. Ideální podmínky jsou pro použití termovize ráno či večer, kdy je chladněji.
reklama