Průzkum: V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech
"Dle dotazníků od 1745 respondentů máme letos informace o 26 592 včelstvech. V souhrnu za celou Českou republiku činily letošní ztráty produkčních včelstev 14,5 procenta. Na rozdíl od předchozího ročníku, kdy české včelaře potrápily rozsáhlé úhyny, byly letošní ztráty z celkového pohledu nižší. Neklesly nicméně pod deset procent, tak jako jsme to zaznamenali v pilotním ročníku 2013/14 nebo poté v průzkumu 2015/16, který následoval po úhynovém roce 2014/2015," sdělil dnes ČTK Jiří Danihlík z katedry biochemie PřF UP. Letošní ztráty včelstev se podle Danihlíka pohybují na úrovni zim 2016/17 až 2018/19. Největší úhyny letos hlásí včelaři v Pardubickém kraji a na Vysočině.
V meziročním srovnání letos podle Danihlíka klesl počet včelařů, kteří v zimě přišli o všechna včelstva. "Přesto i letos zaznamenalo 8,2 procenta respondentů více než 50procentní ztráty včelstev. Respondenti, kteří zaznamenali vysoké úhyny, v komentářích uvádějí, že se na stanovištích v období kolem září a října vyskytovala intenzivní loupež mezi včelstvy, která se v dané lokalitě vyskytovala i na okolních stanovištích. Zvýšené úhyny pak postihly i okolní včelaře, někdy i celé organizace. Jako příčiny včelaři označují varroózu, hlad nebo virózy. Několik případů referuje i o otravách včelstev během květu řepky," upozornil Danihlík .
Odborníci se poprvé ptali včelařů na jejich spokojenost s produkcí medu. "Záměrně se neptáme na průměrný medný výnos, ale na subjektivní názor včelařů. Loňský medný výnos hodnotilo 26 procent chovatelů jako spíše podprůměrný a 39 procent jako nízký. Dlouhodobé sledování této problematiky nám poskytne zajímavá data, která budeme moci vyhodnotit v kontextu krajinných změn a z nichž budeme moci v budoucnu odvodit trendy,“ uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP.
Odborníci z kateder biochemie a geoinformatiky PřF UP díky pravidelným monitoringům zimování včelstev zjistili, že rozsáhlé úhyny včel se v Česku opakují v průměru jednou za dva až tři roky. Před časem experti zprovoznili unikátní interaktivní mapu České republiky s údaji o ztrátách včelstev v jednotlivých regionech, hustotě zavčelení či průměrné produkci medu na jedno včelstvo. V Česku je podle Danihlíka evidováno zhruba 696.000 včelstev a bezmála 61.000 včelařů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Břetislav Machaček
14.5.2021 11:20ošetřování včelstev proti poškození varroázou v podletí. Kdo léčí
ihned po medobraní, tak si vychová zdravé dlouhověké včely, které
jsou zárukou dobrého zazimování. Pak samozřejmě závisí i na
věku a zdravotním stavu matky, množství zásob a klidu včelstev v zimě.
Ideálem je zimní průlet a taky chladno tlumící časné plodování.
Pokud se sejte toto vše dohromady, tak bývají úhyny minimální. 15 let
dělám nákazového referenta a sleduji úhyny v jednotlivých létech podle druhu předepsaných léčiv a důslednosti včelařů. Lajdákům včely nezachrání
ani sebelepší léky a naopak bez léků i ti srdcaři často zapláčou. Ono
to není pouze o mém léčení, ale o tom, že lajdák zamoří roztoči všechna
včelstva v okolí a léčit až na podzim už toho moc nezachrání. Musím tak
pochválit velmi účinný nový Gabon, po kterém je podzimní léčení téměř
zbytečné. Někteří bio včelaři se pokoušejí i o jiné způsoby léčení,
které mohou být účinné, ale chce to praxi a důslednost. Každopádně pro
starší hobby včelaře jsou dosavadní léčiva vzhledem k pracnosti vhodná
a dostatečná, pouze je mít a použít podle doporučené metodiky.
P.S.: Kamarád včelařící v oblasti bez mnou popsaného léčiva měl úhyn
cca 30% a u nás s popsaným léčivem cca 5 % a to ještě díky úhynu
cca 7O% jednoho včelaře experimentátora, který nám průměr zhoršil.