Průzkum: Zářivky a žárovky by ekologicky vyhodila jen polovina lidí z Česka
Lidé, kteří by se zachovali ekologicky, v průzkumu uvedli, že by žárovky a LEDky donesli do sběrného dvora, vyhodili do speciální nádoby nebo odevzdali v obchodě při nákupu nového výrobku.
"K odhození některého z uvedených světelných zdrojů do popelnice se přiznalo v průměru 38 procent respondentů. Je to nebezpečné zejména v případě zářivek, které obsahující malé množství toxické rtuti. Tu je třeba při recyklaci odstranit. Na skládkách směsného odpadu může totiž kontaminovat spodní vody," uvedla Zuzana Adamcová z Ekolamp.
Z průzkumu podle ní nicméně vyplývá, že lidé si jsou obsahu rtuti v zářivkách vědomi. "Do popelnice je vyhazují v menší míře, skončí tam v průměru 30 procent kompaktních zářivek. U LEDek a wolframek je to více než 40 procent. Povědomí o správné likvidaci lidé sice mají, ale na ekologické chování často rezignují," konstatovala Adamcová.
V ekologickém chování jsou podle průzkumu značné rozdíly mezi kraji. Například v Královéhradeckém by úspornou zářivku do směsného odpadu vyhodilo 60 procent respondentů, v Jihomoravském 50 procent a ve Středočeském 43 procent dotazovaných. Naopak v Libereckém a Pardubickém kraji by to bylo jen 17 procent lidí, ve Zlínském 13 procent a v Karlovarském kraji se k tomuto záměru nepřiznal nikdo.
Do směsného odpadu přitom podle průzkumu putuje elektroodpad především v krajích s většími městy. "Pravděpodobně to souvisí s ochotou dojít do sběrného místa. Obyvatelé menších obcí jsou zvyklí služeb sběrného dvora využívat více. Je to vidět i v části průzkumu zkoumající vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni urazit do sběrného místa," uvedla Adamcová.
Lidé v Česku jsou podle průzkumu ochotni do sběrného místa urazit v průměru 1069 metrů. To je podle Ekolamp zhruba o 300 metrů více než před dvěma lety. "I zde se lépe umístily kraje, kde značná část populace žije mimo větší města. Třeba Jihočeši a lidé z Olomouckého kraje jsou ochotni urazit do sběrného místa téměř dva kilometry," popsala Adamcová.
Společnost nyní také provádí průzkum návyků spojených s vyhazováním jiných elektrospotřebičů. Lidé se ho mohou zúčastnit prostřednictvím krátké on-line ankety.
Společnost Ekolamp je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich povinnosti týkající se sběru elektroodpadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
smějící se bestie
10.8.2022 15:05Na rozdíl od všech jejich náhrad ! A jako vždy ( plastem počínaje ), se něco začalo vyrábět bez toho, aby souběžně byla připravena ekologická likvidace.
vladimír šmídl
10.8.2022 18:32LED žárovky (svítí na principu LED, obal ve tvaru žárovkové baňky z plastu, závit Edison ), kompaktní zářivky (svítí na principu , stejném jako zářivka, ale obvykle s poloviční měrnou světelnou účinností s tím, že na rozdíl od trubic se elektronický předřadník zahazuje (nerecykluje).
Kompaktní zářivky byly vnuceny na trh v době, kdy již byla vyvinuta technologie modrých (s luminoforem pak bílých) LED diod, které, pro snazší prodejnost se umisťují do pouzder, mechanicky slučitelných se starými zdroji světla (provedení retrofit). V současnosti lze zakoupit trubicové zářivky s účinností cca do 100 lm/W a životností od 6 000 do 30 000 hodin, LED zdroje s účinností od 100 do 150 lm/W s životností kolem 40 000 hodin.
A materiál? O LED diodách se v souvislosti s ochranou životního prostředí
příliš nemluví (jde o GaN, do roku 1994 se desetina světové produkce gallia
vyráběla v Žiaru nad Hronom).
A zářivky?
536 kilogramů rtuti, generované roku 2019 elektrárnou Chvaletice , odpovídá při obsahu 5,36 mg/ks produkci 100 000 000 kusů zářivek.