První tepelné čerpadlo na Praze 4 instalovala mateřská škola
Instalace tepelného čerpadla na střeše mateřské školy na Praze 4
|
|
Foto: Městská část Praha 4 |
„Projekt městské části Praha 4 a společnosti 4-Energetické vyšel zhruba na 4 miliony korun a úsporou se má investice vrátit do osmi let,“ počítá ředitel 4-Energetické Robert Wolf, jehož firma projekt plně financovala. "V tak krátké době se nepodařilo získat žádné dotace." Realizace zabrala sedm týdnů. Životnost přístroje je prý 15 až 20 let. „Právě tuto školku jsme vybrali na základě energetického auditu jako nejpotřebnější,“ dodal Wolf.
V České republice se ročně namontuje šest tisíc tepelných čerpadel, poprvé se začaly stroje zavádět před deseti lety. „Průkopníky tohoto typu vytápění jsou skandinávské země. Nejvíce se jich využívá ve Švédsku, kde přibude ročně 20 až 30 tisíc čerpadel,“ uvedl Karel Brantl, specialista divize infrastruktura ČKD PRAHA DIZ.
„Tepelné čerpadlo funguje podobně jako lednička. Zatímco je lednice uzavřený prostor, ze kterého odebíráme teplo, ve školce odebíráme teplo z venkovního vzduchu třemi čerpadly. U lednice se přemisťuje teplo do spirál černých trubiček na zadní straně spotřebiče. V našem případě směřuje odebrané teplo ze střechy do výměníku uvnitř budovy, který ohřívá vodu nebo prostory,“ vysvětlil Brantl. Rozdíl je také v tom, že v lednici uvnitř po odebrání tepla zůstává chladno, zde je teplo doplňováno venkovním vzduchem. Systém funkčně pracuje až do -20°C venkovní teploty.
Výhoda tepelného čerpadla spočívá zejména v tom, že jsou zhruba 2/3 potřebného tepla získány z přírodního zdroje a pouze 1/3 energie je potřebná pro pohon kompresoru a související provoz čerpadla z elektrické sítě.
reklama