https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/recyklace-vyrazenych-spotrebicu-se-dari-plnime-normu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Recyklace vyřazených spotřebičů se daří, plníme normu

27.1.2009 15:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obyvatelé České republiky se naučili třídit odpady a kolektivní systémy se jim učí vycházet vstříc. I tak by se dalo číst dnešní oznámení, že se systémům, které odpovídají za kolektivní sběr vyřazených elektrických spotřebičů, podařilo splnit cíl čtyř kilogramů sesbíraných elektroodpadů na jednoho obyvatele. Právě rok 2008 byl hranicí, ke které se Česká republika zavázala splnit společnou direktivu při vstupu do Evropské unie.
 

Elektroodpad
Zpětný odběr chladící techniky se společnosti Elektrowin daří, k recyklaci se dostane až 75 % výrobků umístěných na trh
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Zástupci tří kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin dnes slavnostně předali zástupkyni ministerstva životního prostředí symbolický box s 3,4 kilogramy vytříděného odpadu. Ředitelka odboru odpadu Zdeňka Bubeníková potvrdila, že ostatní kolektivní systémy přispěly podílem 0,9 kilogramu na jednoho obyvatele, takže celková kvóta čtyř kilogramů byla naplněna a dokonce i lehce překročena. „To číslo je zatím předběžné, potvrzené výsledky budeme mít až v březnu, ale to půjde jen o korekci v řádu setin kilogramu a podle mě směrem vzhůru,“ řekla dnes novinářům Bubeníková.

3,4 + 0,9 = 4,3

Zpětný odběr k recyklaci nefunkčních elektrických zařízení funguje v České republice od srpna roku 2005. Každoroční nárůst odevzdaných výrobků má velmi pozitivní trend, mezi roky 2006 a 2007 vzrostl o 46 % a mezi roky 2007 a 2008 o dalších 40 %. Celkově tři kolektivní systémy Elektorwin, Asekol a Ekolamp vybrali 35 015 tun vyřazených elektrospotřebičů a na celkovém množství se podílejí z 85 %. Největší hmotností podíl tvoří velké spotřebiče jako jsou ledničky, pračky, myčky nebo nářadí a zahradní technika (61 %), menší podíl má elektronika, zejména počítače a telefony, ale i elektrické hračky (37 %) a nejmenší podíl co do hmotnosti vykazují zářivky a svítidla (2 %). Těch se ale zase vybral největší počet kusů, v roce 2008 pře 4,5 milionu.

Velmi dobře se daří dostat k recyklaci velké spotřebiče, televizory nebo chladící techniku. „Patříme k největším sběratelům chladící techniky, daří se nám zpětně odebrat až 75 % výrobků umístěných na trh,“ pochlubil se Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin. To, co se dlouhodobě nedaří, je recyklace malých elektrospotřebičů. Takových, které je možné pohodlně vyhodit do popelnice. S tím se snaží kolektivní systémy vyrovnat zahušťování sítě odběrných míst malými kontejnery rozmístěnými v úřadech, soukromých firmách, ale i v supermarketech nebo pomocí venkovních kontejnerů. A především u prodejců elektra a v servisech. Na ně chce vsadit i novela odpadového zákona, kterou představí ministerstvo životního prostředí v únoru. „Chceme prosadit, aby poslední prodejci měli povinnost umožnit ve své provozovně umístění kontejneru na elektroodpad,“ vysvětlila podrobnosti Bubeníková. Podle ní by se mělo jednat o nádoby na menší zařízení do pěti kilogramů váhy a lidé by zde mohli odevzdat nefunkční spotřebiče bezplatně a bez nutnosti něco nového nakoupit.

Kolektivní systémy sázejí také na přímé pobídky obyvatel, aby se zvýšila míra recyklace. „V loňském roce jsme nabídli zákazníkům slevu ve výši 500 korun na nákup nového televizoru nebo počítačového monitoru, když odevzdali starý kus. Díky této akci jsme vybrali 20 000 kusů vyřazených spotřebičů,“ vysvětluje Jan Vrba ze společnosti Asekol.

Krize je pozitivní

Pozitivní nárůst v recyklaci starých lednic, praček, mobilů nebo autíček na dálkové ovládaní podle zástupců systémů pravděpodobně neohrozí ani stávající finanční krize. Naopak se zpětný odběr podle zkušeností ze zahraničí ještě zvýší. „Tím jak klesá cena vykupovaných surovin, jako je železo, se nikomu nevyplatí rozebírat stará zařízení,“ potvrzuje Vrba. Naopak výrobky zůstávají vcelku a dostávají se k recyklaci, což je dobré i pro životní prostředí. Při domácím rozbírání se totiž mohou dostat do prostředí škodlivé látky, jako například freony ze starých lednic. Očekávat se ale dá propad v prodeji spotřebičů, což samozřejmě znamená i méně peněz do společné kasy systémů, a tím i méně peněz na recyklaci. Na druhou stranu u některých technologií, jakými jsou například nové televizory s plazmovou či LCD obrazovku, je prý takový zájem zákazníků, že přebije i krizi. „Příjmy z prodeje klesají, ale zpětný odběr jsme i nadále schopni financovat,“ prohlásil dnes Roman Tvrzník z Elektrowinu.

Do budoucna připravuje Evropská unie změnu pravidel, podle kterých budou plnit své závazky členské země. Namísto pevné kvóty přepočtené na jednoho obyvatele se uvažuje o systému, který by vycházel z ročního objemu prodeje. Podle prvního návrhu by systémy musely vybrat k recyklaci 65 % hmotnosti elektrických zařízení umístěných na trh za poslední dva roky. „Je především potřeba si uvědomit, že je to první návrh a nová úprava by měla začít platit v roce 2016. Takže se o návrhu bude debatovat ještě dalších sedm let,“ říká Roman Tvrzník z Elektrowinu. Podle Jana Vrby je podíl 65 % velmi vysoký, v tuto chvíli není prý žádný systém, který by dokázal vybrat k recyklaci ze všech výrobků umístěných na trh podíl vyšší než 50 %, i když u některých druhů spotřebičů to možné je. Podle něj je také doba jednoho nebo dvou let příliš krátká, vhodnější by byl průměr třeba za pět let. „Může se stát, jak to vidíme dnes kvůli krizi, že dojde k propadu prodeje o 20 – 30 %, nebo naopak meziročně prodej vyskočí. Požadavky se tak mohou velmi rychle měnit,“ vysvětlil Vrba.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist