Roční provoz centra pro opětovné využití věcí v Pardubicích vynesl 60 000 korun
"Začínali jsme s tím, že jsme nevěděli, co od toho čekat. Vybraná částka je pěkná. Se školami spolupracujeme na soutěžích ve sběru, papíru, PET lahví a letos nově kovových obalů od nápojů. Peníze z re-use centra použijeme na tento projekt, nebo vymyslíme něco dalšího," řekla Sýkorová.
Lidé mohou do centra, které se nachází na sběrném dvoře Na Staré poště, odkládat věci, které nepotřebují, ale nejsou poškozené a mohou posloužit někomu dalšímu. Bývají tam skleničky, hrníčky, talíře, misky a další potřeby do kuchyně nebo knížky, DVD a videokazety, lyže, brusle, hračky a kočárky. Z centra si lidé mohou věci odnést zdarma, dobrovolně mohou přispět do kasičky. Podle Sýkorové si pro věci chodí lidé, kteří mají finanční nouzi, ale také třeba sběratelé. Doufají, že objeví zajímavý kousek. "Paleta klientů je široká," řekla Sýkorová.
Městské služby dnes vybíraly pokladničku počtvrté, mohlo se v ní shromáždit odhadem 10 000 korun, předtím v ní bylo 48 000 korun. "Počítat drobné je tak na hodinu práce," řekl místopředseda představenstva SMP Aleš Kopecký.
Re-use centra jsou na více místech v Pardubickém kraji, jsou v Heřmanově Městci na Chrudimsku, Chrudimi nebo Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Seznam věcí, které odebírají, mají na svých webech. Z hygienických důvodů tam lidé nesmí nosit například čalouněný nábytek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Viktor Šedivý
31.3.2023 13:28A kolik byla počáteční investice, kolik jsou provozní náklady?
Viktor Šedivý
1.4.2023 10:42 Reaguje na PetrPokud ale na to, abych nepoškozený hrneček předal někomu dalšímu, kdo ho ještě rád bude používat, spotřebuji více zdrojů, než je zapotřebí na výrobu hrnečku nového, nejde o šetření ale bohapusté plýtvání.
No a zrovna na tohle porovnání se peníze dost hodí.
Nemám nic proti vetešnictvím, rád používám staré věci, nejsem příznivcem vyhazování.
Vadí mi ale ta hnusná ideologická omáčka a financování neefektivní komerční činnosti z veřejných zdrojů.
Petr
2.4.2023 03:28 Reaguje na Viktor ŠedivýZkuste se na svět dívat jinak. Třeba takové chodníky. Obrovské investice z veřejných zdrojů, a zisky vůbec žádné. Není to taky plýtvání? A co když si koupíte auto a jedete a výlet? Takové plýtvání. Přitom byste mohl jet vlakem, nebo rovnou být doma.
Jarda Bobr
2.4.2023 18:19 Reaguje na PetrMoje zkušenost je taková, že hrníček za stovku v běžném obchodě stál re-use centru jen pouhých 450 Kč. Akorát to neplatil nový majitel, ale daňový poplatník. To už zde bylo jmenovalo se socialismus a ekonomika tohoto systému šla od desíti k pěti až nakonec zkrachovala.
Jarda Bobr
3.4.2023 22:18 Reaguje naNeberu Vám iluzi, ale přeji vám, aby jste spadl nohama na zem a nevznášel se na obláčku snění.