https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/roznov-chce-kvuli-suchu-mene-sekat-travu-a-vyuzit-vodu-z-chodniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rožnov chce kvůli suchu méně sekat trávu a využít vodu z chodníků

19.5.2020 00:10 | ROŽNOV P. R. (ČTK)
Rožnov pod Radhoštěm chce méně sekat trávu. / Ilustrační foto
Rožnov pod Radhoštěm chce méně sekat trávu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku chce kvůli suchu sekat trávu na větší výšku a méně často a odvádět vodu z chodníků do zelených ploch. V letošním roce se začne prověřovat i možné využití dešťové vody z budov, které vlastní město, sdělila včera mluvčí radnice Petra Graclíková.
 

Při rozsáhlejších rekonstrukcích se město snaží například instalovat žlaby, využít vhodné spádováni či sklon komunikace. "V letošním roce vyzkoušíme nový způsob odvádění dešťových vod z chodníků. Voda, která nám naprší na chodník, nepoteče do kanálů, ale bude vhodně upraveným sklonem chodníku odvedena do přilehlé zeleně," uvedl Drahomír Janíček z odboru správy majetku.

Město se zabývá také údržbou travnatých povrchů. "Plánované je sečení trávy na větší délku, což znamená, že tráva při případném dešti pojme více vody a udrží v sobě déle vlhkost. Pocitově poté sníží teplotu okolního vzduchu. Stejně jako v loňském roce, vytipujeme lokality, kde je možné sekat trávu méně často. Primárně to však budou místa, kde se nepohybuje velké množství lidí a zejména dětí," uvedl vedoucí oddělení komunálních služeb Miroslav Kovář.

Město chce také využívat dešťovou vodu z budov, které vlastní. "Jsme si vědomi faktu, že tuto vodu je možné využívat například na zalévání a ušetřit tak velké množství peněz nebo vodu vsakovat a udržet tak vlhkost v půdě. Věřím, že bychom to již v příštím roce mohli vyzkoušet i v praxi," uvedl místostarosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci). "Všichni vnímáme, že sucho dopadá i do Beskyd a Rožnova. Město reaguje a letos bude reagovat zase více," uvedl Kučera.

Chystají se i dlouhodobější opatření. "Při pozemkových úpravách se snažíme vždy maximálně zakomponovat způsoby, jak zadržet srážkovou vodu. Zohledňujeme samozřejmě finanční náklady s výslednou efektivitou a chceme najít co nejvýhodnější řešení. Je nutné připravit koncepční dokument pro zelenou infrastrukturu a dle něj postupně začít překládat sítě či je optimalizovat," uvedla místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

22.5.2020 06:46
Jen tak dál!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist