https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/s-redukci-premnozenych-holubu-v-lounech-pomuze-sokol-stehovavy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S redukcí přemnožených holubů v Lounech pomůže sokol stěhovavý

18.4.2025 01:05 | LOUNY (ČTK)
Přemnožené stavy holubů v Lounech pomohou snižovat dva samci sokola stěhovavého. Dravci jsou ve výcviku. Holubů je na území města odhadem okolo 3000, jejich trus poškozuje památky i nemovitosti. Místní si na přemnožené ptáky stěžují. ČTK to řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik.
 
"Létají k nám ze sila z Dobroměřic, tam je výrobna krmiv. Bohužel ti přemnožené holuby neřeší a ti létají k nám," uvedl Mihalik. Město se snaží jejich počty redukovat. Celoročně tak činí pomocí odchytových klecí, které jsou umístěné v chrámu sv. Mikuláše, na budově jedné ze základních škol a v kostele Čtrnácti Svatých pomocníků. V zimě pak funguje aktivní odlov.

Radnice pracuje na vytvoření souboru opatření od humánních po striktní. Jedním z dalších opatření bylo pořízení holubníků. Nedávno město rozhodlo o pořízení dvou samců sokola stěhovavého zhruba za 40 000 korun. Speciální sokolnický výcvik a veterinární péči vyjdou na dalších 105 000 korun. V Lounech budou dravci po výcviku od září. "Sokoly jsme si zvolili, protože jde pro holuby o přirozeného predátora, v jehož jídelníčku je holub z 90 procent zastoupen," zdůvodnil volbu dravce Mihalik. Doplnil, že sokol útočí na hejna, která tím rozhání. "Holuby to znervózňuje, což je cílem. Akční rádius takového sokola je okolo deseti kilometrů. Slabší holubí jedince sokoli loví," popsal mluvčí.

Samice město pořizovat nebude. Důvodem je vyšší pořizovací cena i předpoklad, že je samci přilákají v dospělosti sami z volné přírody. Ideální by pak podle Mihalika bylo, kdyby v Lounech či jejich blízkém okolí dravci zahnízdili a vyvedli mladé. "Proto je taky budeme monitorovat a necháme jim nainstalovat na dvě různá místa budky, aby naši noví strážci oblohy měli kde zahnízdit s budoucími partnerkami a mláďaty. Časem zhodnotíme, zda měl tento projekt zásadní vliv na redukci přemnožených holubů v Lounech," dodal mluvčí.

Holubi ve městě ničí objekty svým trusem, který ulpívá také třeba na městském mobiliáři či autech. Přemnožení je nejvíc vidět v centru města, kde na ně neplatí ani hroty na parapetech, římsách či soklech historických staveb. Lidé, kteří holuby na náměstí krmí, pro ně vytvářejí ideální podmínky. Na jejich vysoké množství si pak ale místní stěžují.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.4.2025 06:59
Vystřelovací síť a půjde to rychle dolů, nebo odchytové klece na více místech. Ve spoustě měst neuvidíte ptáčka živáčka, natož hejna holubů. Před sokoly se naučí ukrývat, a je otázka, jestli se tam tito dva (či aspoň jeden) usadí.
Odpovědět
Ra

Radek

18.4.2025 08:47
Na vlky jsou podle ochranářů dobré elektrické ohradníky a ploty , pastevecké psy doporučují také . Drobní chovatelé na vesnicích , samotách si na útoky vlku na jejich ovce , kozy dlouhodobě stěžují . Ochranáři ale říkají že jim vše zaplatí stát ať se nebojí .

Vám ve městech by mohli pomoct na ty všude stojící auta střechy , mobiliář by se mohl schovat pod sítě , nějaké kopule co by se před holubem zavřela , nebo otřásla a stát by vám na to mohl poskytnout dotace .

Máte výhodu že holub není chráněný a můžete na něj poslat nebeskou jízdu .

Zkuste nějaké ochranářské hnutí , ti jistě najdou řešení i pomoc z dotací státu , snad pan Bláha by mohl něco vymyslet , ten ví o přírodě , dějích v ní vše .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.4.2025 11:59
Sokol i další dravci, mohou být doplňkem, při likvidaci přemnožených městských holubů, při klasické likvidaci.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

22.4.2025 13:00 Reaguje na smějící se bestie
To je otázka. Kamarád v Litvínově je chovatelem poštovních holubů. A na komínech litvínovské chemičky byla instalována 2 hnízda pro sokoly. Ti se ale zaměřují více na létající pošťáky než na holuby městské, které se schovávají na římsách a výstupcích domů, kde na ně sokoli neútočí. Kdežto pošťáci, kteří musejí létat, se stávají jejich hlavním cílem. Takže kamarád, i další chovatelé si tam naříkají. A každým rokem jim ochránci sokolích hnízd přinášejí "pytle" holubích kroužků z celé Evropy, jak sokoli chytají závodící holuby.
Městské holuby by snad spíše lovil výr.
Ale asi nejlépe a nejhumánněji to dělá jedna brněnská čtvrť. Holuby pochytají a vypustí v lesích Mor. krasu. Tam se o ně postarají jestřábi a krahujci. Vše je eko- a bio-.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist