https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/senat-bude-resit-petici-za-neziskove-zasobovani-obyvatel-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát bude řešit petici za neziskové zásobování obyvatel vodou

31.7.2020 17:34 | PRAHA (ČTK)
Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností.
Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností.
Licence | Volné dílo (public domain)
Požadavek na neziskové zásobování obyvatel pitnou vodou obsahuje petice, kterou se bude zabývat Senát. Fyzicky ji podepsalo zhruba 16 800 lidí, a horní komora ji tak bude muset projednat na své schůzi. Petice je určena také poslancům, kteří mají v září pokračovat v projednávání tří poslaneckých návrhů na ústavní ochranu vody spolu s chystanou vládní předlohou.
 

Ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě je i jedním z deseti požadavků petice, kterou od předloňského jara organizoval Nadační fond Pravda o vodě. Stejný požadavek obsahuje i návrh poslanců hnutí STAN a v jisté míře s ním podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) počítá i chystaná vládní předloha ústavního zákona.

Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností. Vlastnictví, správa a kontrola vody, infrastruktury a hospodaření s vodou musí být v rukou veřejné správy, tedy státu nebo obcí, žádají petenti. Komunisté ve své ústavní novele požadují vlastnictví vody pouze státem, lidovci ve své předloze chtějí zdůraznit potřebu šetrného využívání vodních zdrojů.

Hlavními principy chystaného ústavního zákona, který připravuje ministerstvo zemědělství, jsou podle Tomana povinnost ochrany vody jako stěžejního přírodního zdroje nebo důraz na udržování vodních zdrojů. Návrh má podle ministra zavést povinnost racionální úsporné spotřeby vody, povinnost postupovat podle opatření vyhlášených orgány veřejné moci v případě nedostatku vody a má stanovit právo každého na pitnou vodu v místě bydliště.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

31.7.2020 17:54
Asi začnu organizovat petici za neziskové zásobování obyvatelstva pivem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.8.2020 07:35
"Neziskové" se bude muset dotovat. Nebudou tudíž peníze na opravy a údržbu, jako za komunistů. A lacinou vodou se bude plýtvat. Taky jako za komunistů.
Odpovědět
va

vaber

1.8.2020 09:16
je spousta surovin které jsou v zemi jako voda a vlastní je jednotlivci,samozřejmě je to podivné vlastnictví ,protože suroviny jen dobývají a měli by dostat zaplaceno jen za dobývání a ne za suroviny.
je opravdu nezisková organizace není horší než zisková?
Odpovědět
ig

1.8.2020 12:10 Reaguje na vaber
Teoreticky se o tom dá dlouho hloubat a vášnivě diskutovat nad šálkem kávy, ale praktické zkušenosti z reálných případů hovoří jasně :-)
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

2.8.2020 20:43
Hlavní je zastavit odtok kapitálu z ČR vlivem nadnárodních korporací, které přišli k našim vodárnám nelegálně. Více www.pravdaovode.cz
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist