Senzor a drony pro odhalení zvířat mají na farmě univerzity zcela zabránit ztrátám na divoké zvěři při seči
Se senzorem jsou spokojeni i farmáři z Bonagra, kteří hospodaří na 4000 hektarech půdy jihovýchodně od Brna. "Detekuje i menší zvířata, jako jsou zajíci. Ročně díky tomu zachráníme desítky mláďat. Nutná je ale i vůle řidiče, musí tomu přizpůsobit rychlost, aby stihl včas zareagovat. Má to tedy vliv na výkon, ale nám to tolik nevadí," poznamenal Zvěřina.
Do loňského roku v Žabčicích detekovali divokou zvěř pouze ve spolupráci s myslivci. Ztráty byly jen v několika případech. K úplnému zamezení mají nově přispívat i drony pro mapování terénu. "Bezpilotní letouny každé ráno prolétnou nad pozemkem a pomocí termokamer máme přehled, jestli divoká zvěř v porostu je. Letos jsme zatím zachránili osm srnčat. Pilot označí místo, kde zvíře leží, abychom jej vynesli v rukavicích a v balu trávy mimo sečený porost, kde si ho dospělá srna najde," dodal ředitel podniku.
Letošní novinkou jsou také pochůzky s maďarským ohařem, jenž v porostu zanechá pachovou stopu a zvěř se v něm zdržuje méně. Pokud se tam ale přece jen nachází, pes ji dokáže najít. "Jde proti větru a systematicky prohledává celý terén. Když narazí na zvěř, počká až přijdu, aby zvěř sám nestresoval. Pak k ní postoupíme. Když je to například bažant, většinou se zvedne a vzletí. Pes zatím zůstává klidný, přivážu ho a ověřím, jestli jsou na místě vajíčka nebo mláďata. A obdobně to probíhá i se srnčím,“ popsala agronomka Yvona Hiclová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Radek
5.6.2024 07:06Lukas B.
5.6.2024 13:11 Reaguje na RadekRadek
5.6.2024 15:44 Reaguje na Lukas B.Majka Kletečková
5.6.2024 23:30 Reaguje na Lukas B.Předseda myslivecké jednoty Jiří Janota ČTK už dříve řekl, že termín přemnožená zvěř neodpovídá skutečnosti. "Pokud budeme hovořit o přemnožení některých druhů zvěře, tak by to znamenalo, že prostředí již není možno uživit konkrétní populace jednotlivých druhů, což není v našich honitbách rozhodně pravda. … Dnes pěstujeme na polích značné procento energeticky bohatých plodin a samozřejmě zvěř jako každý živočich na to reaguje tím nejstarším způsobem. Množí se, dokud ji prostředí dokáže uživit. Až budou stavy takové, že ji prostředí neuživí, můžeme opravdu hovořit o přemnožení."