Skalní hrádek v Českém Švýcarsku je nově přístupný po schodišti
Konstrukce zajišťuje nejen bezpečný přístup na vrchol, ale současně chrání hrádek proti erozi působené návštěvností. Už v minulosti patřil objekt nedaleko Jetřichovic k turisty hojně vyhledávaným lokalitám v Českém Švýcarsku.
Správa parku usilovala o zachování přístupnosti hrádku a zároveň minimalizaci erozních vlivů a ochranu archeologických vrstev na vrcholu od roku 2009. Návrh řešení vznikl ve spolupráci se státní památkovou péčí, peníze na realizaci projektu v celkové výši sedm milionů korun poskytlo ministerstvo životního prostředí letos.
Dlouhé schodiště s plošinou vystavěné na pilířích není nikde navrtáno do skály. "Konstrukce se obešla bez narušení kulturní památky, opěrné prvky stojí na gumových podložkách a také schodiště v přístupové spáře je rozepřeno do stěn tak, aby nebylo nutné vrtání pro kotvící prvky," uvedl ředitel správy Pavel Benda. "Celá konstrukce, až bude v budoucnu dožívat, je v podstatě beze stop odstranitelná. Současně chrání kulturní vrstvy na vrcholu hrádku pro případ budoucích archeologických průzkumů," řekl.
Ocelové části konstrukce musel na vrchol dopravit vrtulník, poté se smontovávaly a nyní správa parku už zveřejnila první fotky z místa. Ihned poté se objevila kritika na sociálních sítích. "Celkem 84 procent diskutujících v komentářích podle našich zjištění se zpřístupněním a jeho podobou spíše souhlasí a ze zbývající šestnáctiprocentní části se každému nelíbí jiný detail. Netýká se to tak jen vzhledu nebo provedení. Někomu vadí samotný nárůst počtu návštěvníků," uvedl Salov.
Upraveny jsou také přístupové cesty k historickému objektu. V některých k erozi náchylných úsecích jsou nově kovové žebříky. Jejich stupně jsou tvořeny pochozími rošty, které jsou protiskluzové a současně umožňují růst vegetace pod nimi. Díky úpravě původní přístupové cesty vznikla kruhová trasa, návštěvnický proud se tak může rozdělit. V budoucnu by na okruhu mohly být informační a naučné prvky.
Poprvé byl Falkenštejn zpřístupněn pro turisty v 19. století z iniciativy kněžny Vilemíny Kinské a stal se oblíbeným výletním cílem. V posledních desetiletích byl přístup na vrchol možný již pouze po schodišti vytesaném do pískovce, přičemž stupně byly velmi poničeny. Hojná návštěvnost se projevila i na samotném vrcholu skalního hrádku, poškozeny byly i archeologické vrstvy.
Podívat se na vrchol hrádku budou moci lidé poprvé při zahájení nové turistické sezony. Odepřít si musí nyní i procházky po jiných místech v parku. Vstup na turistické cesty v Českém Švýcarsku je totiž kvůli odstraňování následků orkánu Herwart do konce listopadu vyloučen. Na neznačené cesty a do porostů platí zákaz vstupu do konce prosince.
reklama