Slepice na chov podražily, chovatelé je nabízejí i za 320 korun
"Ceny komodit jdou rychle nahoru, ale dolů pak padají pomalu, dřív byla pšenice za 300 až 400 korun za 100 kilo, dnes je to 600 až 800, narostla i cena krmných směsí o třetinu až na 1400 korun, ta se hodně liší podle kvality," řekl Chadraba. Vylíhnuté kuře podle něj hodně prodražují i vyšší ceny elektrické energie. "Potřeba elektřiny je právě u mladých opravdu velká, do čtyř až pěti týdnů, než mají vlastní termoregulaci, jim musíte svítit," doplnil Chadraba.
Slepice se podle něj na chovatelské burze dají sehnat celoročně, největší zájem ale bývá zjara. Vyšší ceny zatím zájem chovatelů výrazně neodradily, kupují jich ale třeba méně. "Zhruba před čtyřmi lety, když se cena vajec poprvé výrazněji zvedla, si lidi v Kolíně kupovali slepice i na balkony, pak je ale také řada z nich prodávala zpět, protože zjistili, že takové zvíře potřebuje alespoň trochu výběhu," doplnil Chadraba.
Na Kolínsku funguje šest základních chovatelských organizací, kolínská má 75 členů, z toho 22 jsou chovatelé drůbeže. Patří k největším ve středních Čechách. Na pravidelných chovatelských burzách v chovatelském areálu nabízí celoročně každou neděli vedle zvířat například i sadbu, krmiva a chovatelské potřeby. V jarních měsících ji navštěvují tisíce lidí. Na burze prodávají chovatelé slepice na vejce i výstavní plemena.
reklama