https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/slepice-na-chov-podrazily-chovatele-je-nabizeji-i-za-320-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slepice na chov podražily, chovatelé je nabízejí i za 320 korun

24.6.2023 00:28 | KOLÍN (ČTK)
Chlapec se slepicí
Chlapec se slepicí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za slepici na chov dnes chovatelé zaplatí zhruba dvakrát víc než před třemi lety. Například na chovatelské burze v kolínské části Štítary za slepici ve stáří 22 až 24 týdnů, která začíná snášet vejce, zaplatí 280 až 320 korun. Nárůst ceny ovlivnilo zejména zdražování krmiv i elektrické energie. ČTK to řekl předseda kolínské základní organizace Českého svazu chovatelů Karel Chadraba.
 

"Ceny komodit jdou rychle nahoru, ale dolů pak padají pomalu, dřív byla pšenice za 300 až 400 korun za 100 kilo, dnes je to 600 až 800, narostla i cena krmných směsí o třetinu až na 1400 korun, ta se hodně liší podle kvality," řekl Chadraba. Vylíhnuté kuře podle něj hodně prodražují i vyšší ceny elektrické energie. "Potřeba elektřiny je právě u mladých opravdu velká, do čtyř až pěti týdnů, než mají vlastní termoregulaci, jim musíte svítit," doplnil Chadraba.

Slepice se podle něj na chovatelské burze dají sehnat celoročně, největší zájem ale bývá zjara. Vyšší ceny zatím zájem chovatelů výrazně neodradily, kupují jich ale třeba méně. "Zhruba před čtyřmi lety, když se cena vajec poprvé výrazněji zvedla, si lidi v Kolíně kupovali slepice i na balkony, pak je ale také řada z nich prodávala zpět, protože zjistili, že takové zvíře potřebuje alespoň trochu výběhu," doplnil Chadraba.

Na Kolínsku funguje šest základních chovatelských organizací, kolínská má 75 členů, z toho 22 jsou chovatelé drůbeže. Patří k největším ve středních Čechách. Na pravidelných chovatelských burzách v chovatelském areálu nabízí celoročně každou neděli vedle zvířat například i sadbu, krmiva a chovatelské potřeby. V jarních měsících ji navštěvují tisíce lidí. Na burze prodávají chovatelé slepice na vejce i výstavní plemena.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist