https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/smvak-ostrava-loni-v-malych-vodnich-elektrarnach-vyrobily-vic-elektriny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SmVaK Ostrava loni v malých vodních elektrárnách vyrobily víc elektřiny

2.2.2026 01:17 (ČTK)
Stoupající hladina moře
Stoupající hladina moře
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) loni ve svých sedmi malých vodních elektrárnách v areálech centrálních úpraven vody a významných vodojemů vyrobila 4,92 gigawatthodiny elektřiny, o 0,17 gigawatthodiny více než před rokem. Letos začne stavět další tři malé vodní elektrárny a chystá i výstavbu prvních fotovoltaických elektráren v čistírnách odpadních vod. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 
Všechny tři centrální úpravny vody, které má podnik ve Vítkově, Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšních Lhotách, loni vyrobily více elektrické energie, než spotřebovaly pro svou činnost. "Několikanásobně přesáhla výroba zelené elektrické energie spotřebu také v areálech tří významných vodojemů Ostravského oblastního vodovodu v Ostravě-Krásném Poli, Bílově a Frýdku-Místku," uvedl mluvčí. Zařízení ve frýdecko-místecké části Zelinkovice vyrobilo tolik elektřiny, že by to celoroční spotřebu areálu pokrylo více než pětkrát.

"Malé vodní elektrárny jsou budovány v provozech úpraven vody na přivaděčích surové vody z údolních nádrží. Efektivní provoz je zajištěn díky stálému průtoku a dostatečnému spádu přiváděné vody," uvedl Síbrt. Vyrobená elektřina se primárně spotřebovává přímo v místě, přebytky firma dodává do sítě.

"Aktuálně je podepsaná smlouva s dodavatelem tří malých vodních elektráren do areálů našich tří významných vodojemů v Krmelíně, Bruzovicích a Bludovicích. Po výrobě turbín a souvisejících technologických komponent by měly být stavby a instalace letos zahájeny. Hotovo bude v příštím roce, v Bruzovicích s ohledem na větší množství stavebních úprav pravděpodobně v roce 2028," uvedl generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

V roce 2030 by podle něj měl být podnik energeticky soběstačný z 50 procent. Dosáhne toho kombinací energetických úspor například v podobě instalace efektivnějších technologických celků, jako jsou dmychadla v čistírnách odpadních vod, a navýšením výroby zelené energie.

V čistírnách mají SmVaK 12 kogeneračních jednotek, které využívají bioplyn z kalů. Loni kromě tepla využívaného pro vytápění vyrobily celkem 3,64 gigawatthodiny elektřiny.

"Společnost má aktuálně vydána tři stavební povolení na výstavbu fotovoltaických elektráren v areálech čistíren odpadních vod v Příboru, Kopřivnici a Třinci. Následovat by měla povolení pro instalaci těchto parků v čistírenských areálech v Havířově a Karviné," uvedl Síbrt.

Výstavba prvních elektráren by podle něj mohla začít ještě letos. "S již instalovanou fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 19,8 kWp (kilowatt-peak) na střeše sídla společnosti v Ostravě-Mariánských Horách tak po dokončení pěti plánovaných parků dosáhne celkový instalovaný výkon hodnoty 3175,7 kWp," uvedl Síbrt.

SmVaK Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 730.000 lidí na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také do části Olomouckého kraje nebo do polského pohraničí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.2.2026 08:16
MVE silně ovlivňují a likvidují biodiverzitu.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

2.2.2026 10:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestli jsem pochopil informace z článku správně, tak tady jde o turbíny "v trubkách". Čili továrna na vodu využívá své zařízení k výrobě el.en. To je ku prospěchu věci, zejména pokud tím snižuje svoji náročnost na energii dodané zvenku tedy náklady.

A pálit bioplyn z kalů je jednoznačně skvělá věc, úspora, teplo, vlastní zdroj en. a podstatné odstranění (transformace) emisí. Proto taky prakticky všechny "bioplynové" stanice na ČOVkách byly postaveny ještě než se rozjelo dotační zelené šílenství. Prostě efektivita, technologie, úspory. Kdysi kdesi byly k dispozici všechny "obnovitelné" zdroje ČR a jejich setříděním jsem žasnul, jak právě ty čistírenské provozy začaly ještě před dotační sprchou. PROSTĚ SE VYPLATÍ!

A kdyby si v článku odpustili demagogii s názvem "zelená energie", byl bych si připadal jako v dávných 90. kdy se popisovala fakta mnohem víc, než lakovala skutečnost.

Zdroje energie jsou malé a velké, efektivní a prodělečné, spolehlivé a nestálé, průmyslové a domácí, s plusy a mínusy, ale rozhodně ne zelené. To je čirý grínvošink a prasení jazyka.

MVE na řekách udělají nesrovnatelně víc škody než užitku a to zcela neobnovitelně. Jejich dotace by měli co nejdříve skončit. Řeky jsou zničené příliš a my si navíc další poškozování platíme z eráru. Díky zelené ideologii se chováme jako totální pitomci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist