https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/soud-potvrdil-ze-rsd-musi-detem-zeme-predat-informace-o-vystavbe-d8
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud potvrdil, že ŘSD musí Dětem Země předat informace o výstavbě D8

27.5.2024 10:24 (ČTK)
Dálnice D8
Dálnice D8
Foto | Miroslav Patrik / Děti Země
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí ekologické organizaci Děti Země předat informace o stavu schvalování a výstavbě dálnice D8 přes České středohoří. Děti Země o tom dnes informovaly ČTK a poskytly také text rozsudku. Ekologičtí aktivisté očekávají, že informace budou muset vymáhat exekučně. Úsek D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi, který prochází Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří, nebyl podle dřívějšího vyjádření ŘSD ještě loni v říjnu zkolaudovaný. Motoristům se v předčasném užívání otevřel v prosinci 2016. ŘSD na dotaz ČTK neuvedlo, zda požadované informace poskytne.
 
Děti Země loni v lednu požádaly ŘSD o informace ke stavu povolování a kolaudaci u tří úseků dálnic. Vedle D8 přes České středohoří se žádost týkala také dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem a obchvatu Frýdku-Místku dálnicí D48. ŘSD informace odmítalo sdělit, nařídil mu to ale Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Údaje o D48 předalo ŘSD aktivistům loni v říjnu, nařízené předání informací u D8 a D49 napadlo žalobami. Žalobu k D8 letos v únoru zamítl pražský městský soud a kasační stížnost ŘSD proti verdiktu v polovině května zamítl i NSS.

Děti Země upozornily, že NSS v rozsudku zdůraznil to, že ŘSD musí být jako státní podnik hospodařící s veřejnými penězi transparentní. "Už 15 měsíců nevíme, jaký je stav schvalování a výstavby asi 203 objektů na dálnici D8, která se začala stavět v listopadu 2007 a stále není hotová, a asi 191 objektů na dálnici D49, která se staví od prosince 2021. ŘSD se asi bojí sdělit občanům, jak to s nimi konkrétně vypadá," uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. "Počítáme proto i s možností, že údaje o dálnici D8 v červnu nezískáme, takže je budeme muset vymáhat exekučně," dodal.

ŘSD se verdiktem NSS bude zabývat. "Předmětný dokument nejprve velmi pečlivě prostudujeme; náš právní názor byl po celou dobu této věci jasný a konzistentní," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

ŘSD dříve uvedlo, že kolaudaci D8 přes České středohoří brání soudní spory se spolky Ústecké šrouby a Děti země. Oba spolky ale loni v říjnu uvedly, že takové spory s ŘSD nevedou. Podle Dětí Země má D8 přes České středohoří nevhodně vybranou trasu. Už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, podle ekologů varovali geologové před rizikem půdních sesuvů. V roce 2013 rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů u Litochovic zavalily po vydatných deštích hlína a kamení. Po otevření úseku v prosinci 2016 byl kvůli nestabilnímu podloží u Prackovické estakády provoz sveden do jednoho pruhu. Místo poté stavbaři zpevnili piloty a vysokotlakou injektáží betonu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

27.5.2024 18:21
Předpokládám, že dané informace nebude státní podnik připravovat pro danou organizaci bezplatně, ale že s ní uzavře nějakou smlouvu s hodinovou sazbou, která by tyto náklady zohlednila. Přece jen hospodaří se státními penězi a jako řádný hospodář si za extra práci musí nechat zaplatit.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

28.5.2024 14:37 Reaguje na Richard Vacek
Řádný hospodář by předně neutrácel statisíce za právníky na zcela nesmyslné soudní spory. ŘSD požadované informace tak jako tak má, stačilo splnit zákonný požadavek a dokumenty zaslat...
Odpovědět

Radek Čuda

28.5.2024 14:45 Reaguje na Marek Drápal
Je dobré si taky uvědomit, že celé to cálují daňoví poplatníci a tedy veřejnost má právo vědět, jak se věci mají ... a ne že to bude státní organizace, opět cálovaná z peněz těch daňových poplatníků, tajit.
Ale MD je vůbec stát ve státě a organizace, jež má v gesci jsou toho obrazem.
Odpovědět

Radek Čuda

28.5.2024 14:43
Jak ekoaktivisty nemusím, tak v podobných případech by ŘSD zasloužila nakopat. A pokud dálnice, která je otevřená od prosince 2016 není do dnešního dne zkolaudovaná, tak by to měla ŘSD vysvětlit bez jakýchkoli obstrukcí a pakáren.

A pokud platí toto ... "ŘSD dříve uvedlo, že kolaudaci D8 přes České středohoří brání soudní spory se spolky Ústecké šrouby a Děti země. Oba spolky ale loni v říjnu uvedly, že takové spory s ŘSD nevedou." ... což se dá velmi snadno ověřit a hlavně pro ŘSD nemůže být nejmenší problém doložit, že se ty soudní spory vedou, tak je to fakt do nebe volající.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist