https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/spalovna-zevo-kterou-planuje-budejovicka-teplarna-ma-souhlas-od-mzp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spalovna Zevo, kterou plánuje budějovická teplárna, má souhlas od MŽP

29.4.2022 17:20 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Foto | Xth-Floor / Wikimeda Commons
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné závazné stanovisko ohledně posouzení vlivů na životní prostředí ke stavbě zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo) v Českých Budějovicích. ČTK to zjistila v databázi EIA. Zevo plánuje Teplárna České Budějovice ve svém areálu ve Vrátě na Českobudějovicku. Začít stavět chce v říjnu 2025, hotovo by mělo být koncem roku 2028. Roční kapacita by měla být 160 000 tun odpadů.
 

Teplárna umístí Zevo do svého průmyslového areálu výtopny Vráto. Tam má teď technologii, místo níž vznikne Zevo. "Tato skutečnost je z hlediska posouzení vlivů záměru na životní prostředí a veřejné zdraví zásadní, a to vzhledem k využití infrastruktury i s ohledem na odstranění stávajících negativních vlivů uhelné výtopny. Zprovoznění rovněž umožní další snížení emisní zátěže v Českých Budějovicích, a to v důsledku odstavení uhelného kotle K11 v Novohradské ulici. Lze konstatovat, že veškeré předpokládané negativní důsledky provozu (...) jsou stanoveny v přijatelných mezích jak z hlediska ochrany veřejného zdraví, tak ochrany životního prostředí," uvedlo ministerstvo v odůvodnění.

Zevo by mělo stát v místě, kde teplárna provozuje uhelnou výtopnu Vráto. Roční kapacita by měla být 160 000 tun odpadů, starší odhad stavebních nákladů je 2,8 miliardy Kč. Zařízení vyrobí 60 000 megawatthodin elektřiny za rok. Město České Budějovice, jediný akcionář teplárny, chce snižovat spotřebu fosilních paliv. Teplárna reaguje také na zákaz skládkování výhřevných odpadů k roku 2030. Cílem je ukončit spotřebu hnědého uhlí a do roku 2030 omezit fosilní paliva téměř na nulu.

V další fázi povolovacího řízení musí teplárna předložit monitoring emisí bromovaných dioxinů ve vyčištěných spalinách ze Zevo, vypouštěných do vzduchu. Musí také zdokumentovat, jak by se dala nejméně třetina spalovaných odpadů dopravovat po železnici, uvedlo MŽP. Stavební a demoliční práce se budou dělat jen přes den, od 7:00 do 21:00.

Někteří lidé a aktivisté stavbu kritizují, že je zbytečná a příliš znečistí ovzduší. MŽP dostalo 17 vyjádření z obcí, úřadů a od lidí. Vadila jim kapacita, vliv na emise či dopravní zátěž. Karel Wurm, jenž posuzoval vlivy na životní prostředí, reagoval tím, že odhadované emise Zevo jsou "obrovsky nízké". Sarah Ožanová ze sdružení Arnika řekla, že to bude nadbytečná spalovna. Podle ní mají už v ČR kladné stanovisko EIA jiná taková zařízení, která mají vyšší kapacitu, než bude možné spalovat. Zevo kritizují i sdružení Calla, Hnutí Duha či Strana Zelených.

Zevo by mělo fungovat od sezony 2029/2030, bude dodávat teplo i elektřinu a spalovat odpady zejména z jižních Čech, žádné ze zahraničí.

Teplárna chce svážet odpad po silnici a ve vlacích. Po železnici lze ročně dovézt až 58.000 tun odpadů. Zevo by mělo ročně fungovat 8000 hodin, zbytek roku budou odstávky. Z roční kapacity 160.000 tun odpadu bude 113.000 tun komunálního. Uhelnou výtopnu Vráto nebude teplárna po roce 2024 provozovat. Zůstane 160 metrů vysoký komín i všechna vzrostlá zeleň, uvedli zástupci teplárny. Zařízení by mělo fungovat 20 až 30 let. Pracovat tam bude 34 lidí.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do 29.000 domácností a 250 firem ve městě. Ročně podnik prodá kolem 1500 terajoulů tepla. Energeticky využitelných odpadů se v jižních Čechách ročně vyprodukuje přes 300.000 tun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.4.2022 18:19
Konečně jedna dobrá zpráva, energetické využití odpadů je dobrá cesta.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.4.2022 20:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když může mít Vídeň spalovnu, dnes téměř uprostřed města, už přes 50let, proč by nemohly mít ČB konečně též spalovnu.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.5.2022 17:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlasím a výroky některých "ekopomatenců" považuji za důkaz toho, že jsou mimo realitu.

Je to prosté:

1) co jde recyklovat, recyklujme
2) co nejde recyklovat, materiálově využívejme
3) co nejde materiálově využívat, energeticky využívejme
4) co nejde ani energeticky využívat, musíme skládkovat, nic jiného nemáme

na tom nikdo nic nového nevymyslí.

A když uvážím, že výhřevnost směsného komunálního odpadu je srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí, proč by to mělo končit na skládce? ZEVO má svoje místo v odpadovém hospodářství, ať se to líbí ekologickým hnutím nebo ne!

Požadavky EU na zvýšení kvót recyklace nejsou v krátkodobém horizontu reálně dosažitelné, proto skládková směrnice EU dává termín do roku 2035, aby se členské země mohly připravit. To lze uvítat.

Ale eurohujeři z MŽP to novým zákonem o odpadech zkrátili na rok 2030. Další důkaz toho, že jsou mimo realitu. Vyžeňte to z vyhřátých kanceláří rovnou do reálného provozu alespoň na jeden rok - pokud přežijí konfrontaci s reálnou prací, snad jim dojde, jak moc této zemi škodí. A taky si pak budou více vážit toho, že mají zaměstnání a ne práci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist