https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/starosta-caslavi-malek-vyzval-brabce-k-rezignaci-kvuli-odpadum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Starosta Čáslavi Málek vyzval Brabce k rezignaci kvůli odpadům Aktualizováno

23.10.2020 11:49 | ČÁSLAV (ČTK)
Brabec podle Málka v minulosti zástupcům města sdělil, že problém vyřeší nová legislativa. Sněmovna však schválila pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS), který podle starosty pozici města naopak ztížil.
Brabec podle Málka v minulosti zástupcům města sdělil, že problém vyřeší nová legislativa. Sněmovna však schválila pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS), který podle starosty pozici města naopak ztížil.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Starosta Čáslavi na Kutnohorsku Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny) v otevřeném dopise vyzval vyzval k rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Důvodem je pozměňovací návrh k zákonu o odpadech, který podle starosty ztíží pozici města ve sporu o doplacení peněz za ukládání odpadu na čáslavskou skládku. Ministr podle Málka svým přístupem vychází vstříc odpadové lobby. Ministr Brabec důvod k rezignaci nevidí.
 

Město tvrdí, že za léta 2016 až 2018 přišlo o více než 616 milionů korun a Státní fond životního prostředí o více než 837 milionů korun kvůli nevyměřování a nevybírání poplatků za ukládání odpadu provozovatelem skládky. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství to odmítá, záležitostí se zabývá krajský úřad.

Brabec podle Málka v minulosti zástupcům města sdělil, že problém vyřeší nová legislativa. Sněmovna však schválila pozměňovací návrh poslanců Antonína Staňka (ČSSD) a Jana Zahradníka (ODS), který podle starosty pozici města naopak ztížil. "Dokonce mění retroaktivně, zpětně od roku 2015, poměry v odpadovém hospodářství. Učiním vše, aby toto ustanovení zákona o odpadech posoudil Ústavní soud, a pevně věřím, že ho shledá protiústavním," uvedl Málek.

Poukázal na to, že ačkoli Brabec hlasoval proti, většina klubu ANO zaujala opačné stanovisko a hlasovala proti názoru svého ministra i odbornému stanovisku ministerstva, které podle Málka konstatovalo, že zamýšleného účelu nelze pozměňovacím návrhem dosáhnout. "Od čeho máte jednání poslaneckého klubu, abyste svým kolegům, kteří se nemohou orientovat ve všech problematikách, které projednávají, vnesl vhled do tématu?" dodal starosta.

Každý původce odpadu by měl hradit poplatky vyměřené provozovatelem skládky. Sazebník je daný zákonem, menší část z poplatku připadá městům a větší Státnímu fondu životního prostředí. U pětiny z celkového objemu odpadu provozovatel poplatky vyměřovat nemusí a toto množství může být použito na takzvané technické zabezpečení skládky. Provozovatel skládky podle čáslavské radnice tento podíl překračuje. Ve výkazech používá pojem konstrukční prvky, který ale podle Málka zákon nezná.

Zástupci AVE CZ jsou přesvědčeni o tom, že postupují v souladu se zákonem. "Město tvrdí, že využívání odpadu na skládce není možné. My tvrdíme, že využívání odpadu na skládce možné je a že to zákon o opadech umožňuje," uvedl již dříve jednatel AVE CZ Roman Mužík.

"Důvod k rezignaci nevidím," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. "Dlouhodobě stojíme za obcemi, sám jsem pozměňovací návrh poslanců ODS a ČSSD nepodpořil. To, že ostatní poslanci nesdílí vždy můj názor, to se v demokratické společnosti stává. To je jako, kdybych vyzýval pana starostu k rezignaci, protože jednou nepřesvědčil o svém názoru obecní zastupitelstvo."

"MŽP se naopak se skládkařskými firmami soudí, pokud porušují zákon anebo se snaží uniknout povinnostem z něho vyplývajícím," dodává Brabec. "K problematice odvodů poplatků za ukládání odpadu a výkladu zákona o odpadech se rozbíhají soudní řízení, my se samozřejmě soudními rozsudky budeme řídit."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.10.2020 06:10
Skládkování je obrovský problém, být po mém dávno by bylo zakázáno. Odpadové hospodaření v ČR je špatným příkladem jak tuto otázku řešit a pouze dokládá absolutní nekompetentnost poslanců a nezájem politických stran o toto téma.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

23.10.2020 07:59
Zase, opět a i do budoucna je na vině přerozdělovací proces a všichni co se kolem něj točí. Tím jak do SFŽP směřovaly peníze za znečišťování vzduchu a vody, tak všem okolo bylo hej. Jak se voda a zplodiny vyčistily, tak se dramaticky snížil příjem peněz přicházejících do SFŽP. No teď všem zainteresovaným se jeví skládkovné jako perspektivní zdroj příjmů. Kdyby jenom trochu MŽP podporovalo vznik spaloven, respektive kdyby do tohoto procesu "neházelo vidle", tak problém odpadů - skládkování by byl vyřešen. Ale nastala by pro ně schizofrení situace odřízli by se od zaručených příjmů do SFŽP.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.10.2020 09:25 Reaguje na Vladimír Hošek
A spalovny jsou jako zázračný nástroj na to, že odpad jen tak zmizí nebo co????? Asi se moc díváte na pohádky....

Spalovny jsou možná ještě větší zlo, než skládkování, protože místo toho, aby deponovaly odpad na jednom místě, tak ho čadí do širokého okolí a ještě z toto pak zůstane totálně nebezpečný odpad v podobě toxického popílku!

Zařízení ZEVO nejsou ani trochu dobré a jen se tím vytváří další business s poškozováním ŽP i zdraví nás všech! Navíc si pak takový business brání odpad pro sebe a bude dělat cokoliv proti tomu, aby se jeho objem zmenšoval a aby se začal redukovat tím, že ani nevznikne nebo se aspoň vytřídí a MINIMALIZUJE!

Trochu přemýšlejte!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

23.10.2020 09:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No tak jste nám zopakoval pohádku vašich souvěrců - fuj spalovny (zejména půvabná je ta pasáž jak nás spalovny ohrožují dle Vás popílkem a emisemi, těch několik tisíc spaloven v Německu již vytrávilo celou jejich populaci!!!!), ale zapomněl nám sdělit co s odpadem, zejména s komunálním odpadem.
No vaše myšlenkové pochody jsou zcela zcestné, tak Vy raději nemyslete!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.10.2020 10:02 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Víte co ten návrh zákona vůbec obsahuje?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.10.2020 09:18
Tímto článkem se dostáváme k tématu, které smrdí stejně jako havárie na Bečvě! To co se děje v Čáslavi okolo tamní skládky sleduji už nějakou dobu a jde tam o hodně špinavou hru, kdy stát a jeho složky hájí porušování zákona firmy AVE!

Kde to žijeme?????

Po tom co Čáslav vyhrála soud o tom, že AVE obcházelo zákon a nevyměřovalo a neplatilo za skládku co mělo zareagoval jednatel AVE takto:

"Jednatel AVE CZ Roman Mužík město Čáslav upozornil, že se celá kauza nakonec může obrátit proti němu i kraji."

A místo toho, aby poslanci přinesli zákon, který tomuto hovadství zabrání, tak odhlasovali pozměňovací návhry šíbra ze "staré dobré, zkorumpované ODS" Zahradníka, aby situaci naopak odblokovali ve prospěch takových jako jsou podvodnící z AVE.....

Bravo! Tady je vidět, že ČR vládnou firmy, které dokáží vytvořit dostatečný lobbistický tlak! Na úkor nás občanů!!!!!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.10.2020 16:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdy zapečetíte popelnici a skončíte s Vaší produkcí odpadů? Když to uděláte a přimějete k tomu i ostatní populaci, tak se nebude ani hlasovat o pozměňovacích návrzích "šíbra ze "staré dobré, zkorumpované ODS" Zahradníka" nebude se situace naopak odblokovávat "ve prospěch takových jako jsou podvodnící z AVE....."
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist