https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/stat-pri-usporach-elektriny-spoleha-na-dosavadni-opatreni-hodiny-stanovi-eru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát při úsporách elektřiny spoléhá na dosavadní opatření, hodiny stanoví ERÚ

29.11.2022 00:52 | PRAHA (ČTK)
Česko se chystá na povinné omezení spotřeby elektřiny v částech dne s nejvyšší spotřebou, které v celé EU začne platit od čtvrtka. Stát spoléhá na to, že alespoň pětiprocentní úspory dosáhne kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními. Spotřební špičku stanoví podle statistik Energetický regulační úřad (ERÚ). Na dotaz ČTK to uvedla Miluše Trefancová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.
 

EU o povinných úsporách ve spotřebě energií ve špičce rozhodla ve snaze minimalizovat využívání drahé výroby z plynu. Státy EU se tak dohodly, že od začátku prosince do konce března sníží o pět procent spotřebu elektřiny ve špičce. Časové úseky vybrané pro úspory při tom mají tvořit aspoň desetinu zimních měsíců.

Opatření se týká i Česka. Dobu, kdy panuje nejvyšší poptávka po elektřině, má podle zákonodárci nedávno schválené novely energetického zákona - stanovit ERÚ. "V praxi budou hodiny představující dobu špičky stanoveny ve spolupráci ERÚ a provozovatele přenosové soustavy, na základě dat dodaných provozovatelem přenosové soustavy," řekl ČTK mluvčí úřadu Michal Kebort. ERÚ je podle něj připraven hodiny s nejvyšší spotřeby stanovit do začátku platnosti opatření. Dosud úřad musel čekat na definitivní stvrzení novely, která ho ke stanovení hodin ve spotřební špičce zmocňuje. To se stalo včera, kdy ji podepsal prezident Miloš Zeman.

Další legislativní úpravy už ovšem stát nechystá. "Technicky předpokládáme, že úspor energie bude dosaženo kombinací různých faktorů a opatření, jako například dobrovolné úspory energie ve špičkových hodinách, pokles spotřeby v důsledku nezastropování celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami z titulu růstu cen, kampaně na energetické úspory a podobně," řekla Trefancová.

Vlády EU se na opatření dohodly na konci září poté, co na pozadí ruské války proti Ukrajině vyskočila cena plynu na hodnoty několikanásobně převyšující průměr z minulých let. Byť od té doby výrazně klesla, zůstává plyn ve srovnání s uplynulými roky drahý, což se promítá do cen elektřiny. Důvodem je evropský velkoobchodní systém, v němž se cena elektřiny odvíjí od nejnákladnějšího způsobu výroby potřebného k uspokojení momentální poptávky.

Od prosince začne platit také další opatření, na kterém se zástupci států EU shodli s cílem zmírnění následků energetické krize. To míří proti mimořádným ziskům elektráren s nižšími náklady, než mají ty paroplynové. Českou verzi opatření vláda schválila v první polovině listopadu, kdy rozhodla o zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny.

Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Tržní stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Opatření, které je rovněž součástí novely energetického zákona má začít platit rovněž od 1. prosince do konce příštího roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 11:36
Úspora nastává automaticky s cenou proudu, problém jsou samozřejmě špičky, které kryjí plyňáky, jinak máme el. dost. ČEZ se neskutečně balíkuje a rozumný stát mu to zase sebere a rozsdá lidem, které to postihuje nejvíc. Mě to připadá jako rozumné řešení, detaily neřeším. Ovšem dezoláti řvou jak najatí, ovšem sami by nebyli schopni udělat ani tohle.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.11.2022 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, analfabet Hanzl detaily neřeší, což není nic nečekaného.
Realita je ovšem někde jinde, viz dnešní článek s p. Šnobrem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.11.2022 15:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy zase řešíte jenom marginality, takže vám to často vyjde celé naopak.
Počlivě nachystáte jízdní řády, přestupy atd. a pak dojedete jinam, než jste chtěl. Normálka.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.11.2022 19:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Ve vašem primitivním a omezeném pohledu to tak možná funguje 😀
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.11.2022 08:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak proč se pořád potácíte v nenávistných a zapšklých kritikách úplně všeho? Asi vám to fakt nefunguje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.11.2022 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaký úplně všeho, vy pošuku?

Vedle v diskuzi jsme vám jasně psali, že postup, který zvolila EU a následně na jeho základě třeba Německo nebo Rakousko je poměrně rozumný a v současné situaci vhodný.
To není kritika, ale pochvala, by blbe.

Kritika je to, že naše vláda si to zbastlila po svém a totálně to dojebala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.12.2022 08:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Pochválit Němčoury? Vám šibe? To jen proto, abyste nablil špínu na naši vládu, jste prostě pořád mimo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.12.2022 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Pochválit každého, pokud je za co.

To jenom vy druhé hodnotíte jen na základě svých pocitů a slepé víry.

A klid, nečekám, že byste to pochopil, natož někdy změnil:-). Vy už jako blbej prostě umřete.
Odpovědět
sv

sv

2.12.2022 09:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Myslíš akcionáře čezu šnobra, studničko. Myslíš toho šnobra, který dělá vše proto, aby čez nestavěl nový blok JE ... protože tím přijde o dividendy a místo toho žvanil o tom jak je nejefektivnější vyrábět elektřinu v plynových elektrárnách. Myslíš toho šnobra, který dělá vše proto, aby stát nedanil nadměrné zisku čez ... protož tím opět přijde o dividendy, studničko. Zkus příště si příště zjistit o kom vlastně točíš, aby ses zase neztrapnil.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist