https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/stavba-kanalu-pres-viselskou-kosu-pritahla-hledace-jantaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavba kanálu přes Viselskou kosu v Baltském moři přitáhla hledače jantaru

12.5.2021 12:21 | VARŠAVA (ČTK)
Většina jantaru na světě pochází právě z Baltu.
Většina jantaru na světě pochází právě z Baltu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stavba kanálu přes Viselskou kosu v Baltském moři přilákala hledače jantaru. Podle polských médií "jantarovou horečku" rozpoutali místní rybáři, kteří tvrdili, že našli kusy těchto drahokamů.
 

Lidé se v uplynulých dnech vydali na pláže v okolí vesnice Konty Rybackie, jiní stáli u bagru a ústí potrubí, které dopravuje písek ze dna budoucí vodní cesty. Místní televize uvedla, že se na povrch takto dostávají i stogramové valouny. Firma, která má stavbu kanálu přes Viselskou kosu na starosti, na staveništi posílila ochranu. Nicméně někteří hledači jantaru její zaměstnance neposlouchali, a tak na místo musela přijet i policie.

Viselskou kosu přetne pět metrů hluboký kanál v délce 1300 metrů. Půjde o součást nové vodní cesty z Gdaňského zálivu do Viselské zátoky. Usnadní se tak cesta do polského přístavu Elblong a lodě nebudou muset proplouvat průlivem kontrolovaným Ruskem. Projekt kanálu přes Viselskou kosu ovšem kritizují ekologové.

Většina jantaru na světě pochází z Baltu. Podle polského Státního geologického ústavu se ho na pobřeží ročně najde asi 5,5 tuny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

12.5.2021 16:04
Jantar není drahokam. Jeho složení není anorganické, je to organická látka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist