Středočeský kraj již přijal přes 4100 žádostí o dotace na kotle
Kraj proto zapojil další server, čímž problém s přetížením vyřešil, řekl mluvčí hejtmanství Pavel Lochař. "Výhodu měli lidé, kteří si žádost předvyplnili. Ty prodlevy a výpadky na krajském webu byly v řádech sekund a minut, lidé čekali na odezvu stránky třeba minutu," řekl Lochař.
Podle Lochaře odpovídá počet přijatých žádostí částce přes 447 milionů korun. Z hrubých kontrol přijatých žádostí ale vyplynulo, že množství z nich je odeslaných duplicitně. Podle Lochaře je ale možné, že celková částka zhruba 500 milionů, kterou má kraj na dotace na nové kotle připravenou, se vyčerpá ještě dnes. Jde podle něj ale o hrubý odhad, který se nedá ničím podložit. "My nebudeme zastavovat systém příjmu žádostí, dokud si nebudeme jisti, že opravdu jsou všechny peníze vyčerpané," uvedl Lochař.
Elektronicky podanou žádost si budou muset žadatelé vytisknout a s potřebnými přílohami doručit do dvaceti dnů na krajský úřad. Mohou tak učinit osobně, poštou nebo kurýrem. Žádost ale bude možné vytisknout až ve čtvrtek, hejtmanství chce tímto omezením zamezit přetížení systému. První zcela dokončené žádosti tak mohou na podatelnu krajského úřadu dorazit ve čtvrtek.
Kraj rozdělí na nové kotle více než 502 milionů korun. Každý zájemce může získat příspěvek od 75.000 do 127.000 korun, v závislosti na typu nového kotle a lokalitě, ve které je jeho nemovitost. Kdyby každý dostal nejnižší možný příspěvek, uspokojí kraj 6696 žadatelů. Reálně kraj přispěje zhruba pěti tisícům lidí. Žádost o dotaci budou moci zájemci zasílat až do 26. června 2018.
Ve druhé výzvě už nebudou na rozdíl od první výzvy podporovány čistě uhelné kotle. Podpora bude pouze pro tepelná čerpadla, kotle na biomasu, kombinované kotle a plynové kondenzační kotle. Příspěvky mohou získat lidé, kteří plánují výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním v první a druhé emisní třídě.
O dotacích bude rozhodovat Rada Středočeského kraje do 120 pracovních dnů od doručení písemné žádosti.
reklama