https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/studenti-mendelovy-univerzity-prozkoumaji-aquaponii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studenti Mendelovy univerzity prozkoumají aquaponii

10.10.2020 01:07 | BRNO (ČTK)
Aquaponie je nová technologie, která spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám. Není třeba umělých hnojiv ani jiné chemie a šetří se i voda.
Aquaponie je nová technologie, která spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám. Není třeba umělých hnojiv ani jiné chemie a šetří se i voda.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Future Farming / Mendelova univerzita v Brně
Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně prohloubila spolupráci se společností Future Farming, která staví aquaponické farmy. Studenti se seznámí s procesem aquaponie, která spočívá v produkci potravin spojením chovu ryb s pěstováním zeleniny bez půdy. Mohou také absolvovat povinnou praxi v některé z farem.
 

Provozovatelé aquaponických farem získají nové poznatky z oblasti biologické ochrany rostlin či eliminace zdrojů kontaminace. "Odborníci se zaměří například na výzkum v oblasti výroby hnojiv z odpadu rybích farem, pěstování hmyzu jako zdroje potravy pro ryby nebo pěstování řas na aquaponických hnojivech," uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Future Farming do výzkumného skleníku lednické fakulty nainstalovala aquaponický výzkumný set, se kterým mohou studenti každodenně pracovat. "Velkou výhodou je, že můžeme veškeré poznatky okamžitě aplikovat do praxe. Studentům Mendelovy univerzity také pomůžeme s jejich výzkumnými projekty," uvedl jednatel Future Farming Michal Fojtík. Set má univerzita zapůjčený.

Aquaponie je nová technologie, která spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám. Není třeba umělých hnojiv ani jiné chemie a šetří se i voda. Produkce je celoroční a nezávisí na počasí. V Jihomoravském kraji má vzniknout do konce roku aquaponická farma v brněnských Heršpicích a v obci Kaly na Brněnsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.10.2020 10:24
Zcela jednoznačně krok správným směrem, místo nesmyslné podpory OZE zkvalitnit a zintenzívnit produkci potravin a učinit ji co nejméně závislou na rozmarech počasí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist