https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/studie-lidstvo-porusilo-sedm-z-deviti-limitu-zarucujicich-obyvatelnost-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Lidstvo porušilo sedm z devíti limitů zaručujících obyvatelnost Země

2.6.2023 19:26 | MADRID (ČTK)
Vědci tvrdí, že 50 až 60 procent povrchu Země by mělo zůstat bez chovu dobytka, bez zemědělství, bez těžby nebo jakýchkoli jiných lidských zásahů. "V současné době se pohybujeme na 45 až 50 procentech. Tedy těsně pod touto hranicí," poznamenal spoluautor zprávy David Obura.
Vědci tvrdí, že 50 až 60 procent povrchu Země by mělo zůstat bez chovu dobytka, bez zemědělství, bez těžby nebo jakýchkoli jiných lidských zásahů. "V současné době se pohybujeme na 45 až 50 procentech. Tedy těsně pod touto hranicí," poznamenal spoluautor zprávy David Obura.
Již v roce 2009 určila skupina vědců devět milníků, které by lidé neměli překročit, pokud chtějí, aby Země zůstala pro lidstvo obyvatelná. Patřila mezi ně mimo jiné dostupnost pitné vody, ochrana přírodních oblastí, úroveň znečištění, ozónová vrstva či změna klimatu. Nová zpráva tvrdí, že sedm z těchto mezníků již bylo na celé planetě nebo ve velkých částech Země překročeno, napsal list El País. Výrazné překonání limitů, které jsou nutné pro udržitelnost a bezpečnost globálního ekosystému, hrozí řadou katastrofických změn.
 

"Jsme velkou součástí problému a musíme být velkou součástí řešení," uvedla spoluautorka studie Noelia Zafraová. Někteří lidé však podle ní ke klimatické krizi přispívají více, zatímco jiní čelí jejím důsledkům.

To je například případ emisí. Jejich nárůst se datuje od počátku průmyslové revoluce a jsou za něj zodpovědní její hlavní protagonisté - Evropa a Severní Amerika. Dokonce i nyní, kdy začínají velký podíl odpovědnosti přebírat rozvíjející se země, jako je Čína, pochází polovina emisí skleníkových plynů od deseti procent nejbohatší světové populace.

Pařížská dohoda z roku 2015 stanovila přijatelný nárůst průměrné globální teploty na 1,5 stupně. Pokud tuto hranici lidstvo překročí, rizika jsou velmi vysoká. Vědci odhadují, že teplota již vzrostla v průměru o 1,2 stupně.

Dalším z mezníků je ten, který se týká části planety, jež si ještě zachovává svůj původní stav. Vědci tvrdí, že 50 až 60 procent povrchu Země by mělo zůstat bez chovu dobytka, bez zemědělství, bez těžby nebo jakýchkoli jiných lidských zásahů. "V současné době se pohybujeme na 45 až 50 procentech. Tedy těsně pod touto hranicí," poznamenal spoluautor zprávy David Obura.

Podle studie již nyní dochází na třetině planety k nadměrnému čerpání povrchových vodních zdrojů. Pokud jde o znečištění ovzduší způsobené emisemi například ze spalovacích motorů či průmyslu limit ještě není v celosvětovém měřítku překročen. V různých oblastech planety, například v jihovýchodní Asii, však překonán již byl.

Zpráva přiznává, že opomíjí problémy, jako je okyselování oceánů, hromadění plastů a mikroplastů, dlouhodobě působící chemické látky nebo antibiotika. Autoři tvrdí, že se jedná o hrozby, které dosud nebyly dostatečně prozkoumány.

"Sedm z devíti ukazatelů, které jsme hodnotili, se nachází mimo spravedlivý a bezpečný prostor. Vidíme také, že existuje okno (příležitosti), což znamená, že transformace, která obnoví zmíněný bezpečný prostor, je stále možná. Vyžaduje to však velmi, velmi rychlou akci. A nebude stačit pouhá dekarbonizace globálního energetického systému," uvedla Zafraová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

3.6.2023 07:52
Podstané pro přežití lidstva a jeho rozvoj je jediné - dostatek levné energie. Pokud toto zajistíme, bude dostatek zdrojů i na ochranu přírody. Bohužel někde na to jdou odzadu a plýtvají vzácnými zdroji na takové zdroje energie, které nikdy nebudou perspektivní (bionafta, biolíh).
Odpovědět
va

vaber

3.6.2023 08:47 Reaguje na Richard Vacek
podstatné pro lidstvo a život, není energie ,ale životní prostředí v kterém je možné žít,
když chcípneš vedrem, žádná levná energie tě nepomůže,
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.6.2023 15:18 Reaguje na vaber
Bez dostatku levné energie se vracíme zpět k opičkám. Pro někoho možná fajn, ale druhý pokus už lidstvo mít nebude.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2023 23:38 Reaguje na Richard Vacek
Klid, tohle enviro grýndýlové blbnutí se týká jen znuděných Evropanů, přesněji EU občanů - jinak na takové hlouposti celý svět zvysoka kašle. Takže v (jihovýchodní) Asii pojede rozvoj lidstva dál, akorát u nás budeme leda vzpomínat na doby, kdy se vyhazovaly prachy na zelené levičáctví.
Odpovědět
os

orb slavík

7.6.2023 21:02 Reaguje na Viktor Šedivý
Váš příspěvek je bezcenný blábol
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.6.2023 05:19 Reaguje na Richard Vacek
a to je problém?
jediné o co se bojíme je naše obtloustlé a zatučnělé "dobré" bydlo. Nic jiného nás ani nezajímá.

Odpovědět

Viktor Šedivý

4.6.2023 11:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Je to trochu jinak. U nás (v bruselské říši) jsme si na dobré bydlo zvykli jako na samozřejmost a nevíme roupama co si vymyslet. A "zajímá" nás spousta blbostí, jen na udržení životní úrovně kašleme.

Až dobré bydlo pomine a my budeme s hubou dokořán koukat na rozvinutý svět, bude pozdě zajímat se o energetiku.
Odpovědět
va

vaber

3.6.2023 08:40
,,Vědci tvrdí, že 50 až 60 procent povrchu Země by mělo zůstat bez chovu dobytka, bez zemědělství, bez těžby nebo jakýchkoli jiných lidských zásahů,,
s tím já souhlasím, ale je třeba se vyjádřit jasně, bez jakýchkoliv lidských zásahů,znamená bez lidí na tomto území, ale člověk je nalezlý všude a jakmile najde další prostor okamžitě se tam nahrne,
znám místo kde byly kdysi jen louky,potom zahrady ,potom chatky, potom se z toho udělaly stavební parcely ,o místo je velký zájem, bylo klidné ,pěkné a kolem samá příroda,
ale jakmile si postavili někteří dům ,hned se chtějí pochlubit svým známým a to zvyšuje množstí lidí co tam jezdí ,z klidného místa se stalo neklidné ,všichni kdo přijíždí nebo odcházejí neudělají krok pěšky a proudí tam jedno auto za druhým, není tam asfalt ,tak každé auto zvedá oblaky prachu, jezdí tam pošta ,popeláři, fekály a jiná těžká technika,
místo je změněno a to proč tam lidé chtěli bydlet, je zničeno
tak se člověk rozlézá po celé planetě a hledá další podobná místa co ještě zbyla,
nikdo to nezastaví ,je to jako rakovina ,která lidstvo zničí
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.6.2023 09:50
Dobrý.
Tak ještě to dát vědět do Afriky, aby se přestali množit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.6.2023 05:29 Reaguje na Viktor Šedivý
to je určitý pohled, který může dávat smysl ale popravdě my umíme hlavně zhmotňovat naše ega...pan Veber to docela tou posloupností " chtění" vystihl.
Nicméně se nedomnívám, že by člověk notně měl žít mimo přírodu. To, že se obklopujeme betonem a asfaltobetonem je psychická disfunkce egoistického myšlení, že musíme " pořád růst, hromadit a vlastnit a pak zjistíme, že to není k žití a tak si koupíme kola a auta, abychom z té betonové džungle unikli. Myslíme si že jsme Člověk moudrý (Homo sapiens) ale chováme se jako dementi, kteří si permanentně přivozují traumata a psychické destrukce a s pokračující digitalizací i sociální.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

3.6.2023 17:23
Pokud se lidstvo zakope pod zem, rázem bude mít chlazení i topení. To, že ještě nebydlíme pod zemí, je prostě jen luxus, který nám ještě zbývá.
Až otrávíme poslední řeku, až zastřelíme posledního bizona, pak zjistíme, jak jsme byli slepí a hluší.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.6.2023 18:14 Reaguje na Katka Pazderů
Naštěstí víme, že s bohatstvím přichází i volné prostředky na ochranu přírody a pak jsou i řeky čistší a věnuje se pozornost i chráněným zvířatům. Proto máme už i v Praze ve Vltavě pstruhy, proto vymizely kyselé deště. Ale samozřejmě - s chudobou přijde i zhoršené životní prostředí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.6.2023 10:32 Reaguje na Richard Vacek
Pokud si musí chudý člověk vybrat, zda pro přežití sežere posledního : mamuta, bizona, souseda,... co si vybere?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.6.2023 09:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Souseda!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

5.6.2023 10:43 Reaguje na Katka Pazderů
Můžete začít, soudružko. Stavění pod zemí je absolutně nejdražší. Doufám, že si Stanjura vezme na utahování chechtákovodů zbytečných rozpočtových spotřebičů pořádnej hasák, a skrouhnou Vám apanáž za to nicnedělání.
Odpovědět

Radek Čuda

5.6.2023 12:32 Reaguje na Katka Pazderů
S ohledem na to, že se bizoni běžně chovají na maso, tak bych se toho fakt nebál.

https://froningfarms.com/

Doufám, že mi Rich za reklamu pošle aspoň tričko;-)))
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.6.2023 18:43 Reaguje na Katka Pazderů
Proč stavět pod zemí? Více jak dvě třetiny Zemského povrchu tvoří moře a oceány, ve kterých je stále stabilní teplota a bezvětří. Kdo se bojí klimatické změny a má na to, může se svého iracionálního strachu zbavit bydlením pod vodou.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

6.6.2023 06:31
Užívejte, dokud je čas.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.6.2023 18:27
Další z řady výsledků vědeckých studií, které nás mají přesvědčit o nutnosti ještě intenzivnějšího boje za ochranu klimatu, že lidstvo je již jen svou existencí údajnou změnou klimatu vinno. Ve jménu vyššího blaha, by se proto mělo vzdát části svého obývaného území, zdrojů potravin, spotřeby energií, snížit svou reprodukční schopnost a tím dobrovolně nastoupit proces depopulace, neboť planeta Země je z nás již unavena a všechny nás stejně neuživí…
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

8.6.2023 11:46 Reaguje na Tonda Selektoda
"že lidstvo je již jen svou existencí údajnou změnou klimatu vinno"
O tom myslím není pochyb, že JE vinno. Přesněji není pochyb o tom, že k ní významně přispívá.
Jenže to nedělá tím, co hlásá Brusel - tím, že využívá to, co vymyslelo a co mu zlepšuje život. Že má průmysl, že si svítí elektřinou, že si v zimě topí atd. - a že za tím účelem něco spaluje. A že bude všechno v pořádku, když Evropané přestanou cokoliv spalovat (jen Evropané, protože kdopak jiný se asi tak k bláznivým bruselským nápadům Evropanů přidá?).

Ne - je to jinak. Lidstvo to dělá tím, že se PŘÍLIŠ MNOŽÍ.

Afrika v době mého mládí nejenže své obyvatelstvo dobře uživila, ono bylo dokonce možné, aby odtud kolonialisté kradli přebytky. Dnes Afrika praská ve švech, přebytky holt už nejsou a Afričané se tlačí jinam.
Kdyby všecky ty moderní výdobytky - průmysl, energetika, doprava atd. - sloužily potřebám STEJNÉHO počtu Pozemšťanů, jaký byl v době mého narození, tak by se problém s oteplováním vůbec nevynořil.
Sranda to přestává být prostě proto, že dnes se celý ten cirkus snaží pokrýt potřeby už ČTYŘNÁSOBKU (!!!) toho počtu lidí, ke kterému rodiče po válce přidali mne.
Nikdo nevolá po depopulaci, tj. SNIŽOVÁNÍ populace. Kéž by se dosáhlo alespoň držet ji na stejné úrovni!..

A tak se ptám: Když umíme držet počet potomků na hranici té depopulace my Evropané, neměli by se to začít rychle učit i v jiných částech světa?
Depopulace není nutná. Stačí zastavit nebo alespoň zbrzdit ten přímo šílený PŘÍRŮSTEK populace, který zcela logicky a nevyhnutelně míří ke katastrofě.Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist