https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sumavsky-narodni-park-loni-vytezil-mezirocne-vic-dreva-hlavne-kurovcoveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šumavský národní park loni vytěžil meziročně víc dřeva, hlavně kůrovcového

4.3.2024 14:14 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Štěpán Rosenkranz / NP Šumava
Šumavský národní park (NP) loni vytěžil přes 275 000 krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 5000 krychlových metrů víc než v roce 2022. Největší část těžby v loňském roce představovalo kůrovcové dřevo. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

Park loni vytěžil více než 236 000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. "Zatímco před osmi až deseti lety byly největší zásahy na Prášilsku, v posledním období se nám to přesunulo do okolí Stožce. Letos očekáváme největší kůrovcovou těžbu u Srní," uvedl Dvořák.

Park kácí pouze smrky. Místo nich se snaží vysazovat i jiné druhy stromů. "Jedná se hlavně o buk, jedle, javor nebo jeřáb. V případě smrku to není potřeba, protože ten se obnoví přirozenou cestu," uvedl mluvčí. Dodal, že druhová rozmanitost má mimo jiné bránit právě šíření kůrovce.

Škodlivý brouk se živí lýkem a kůrou stromů. Napadá smrky, které se dokážou bránit třeba tím, že kůrovce zahubí pryskyřicí. Pokud je strom poničený například polomem při větrné kalamitě, není vůči škůdci odolný. Napadený smrk pak rychle usychá.

Šumava zažila v novodobé historii největší kůrovcovou kalamitu po orkánu Kyrill, který Česko zasáhl v lednu 2007. Následkem rozsáhlých polomů lýkožrout zasáhl odhadem 2,6 milionu krychlových metrů stromů. Přibližně 1,1 milionu nechal NP Šumava vykácet, zbytek zůstal stát nebo ležet v bezzásahových územích.

"Loni nám těžba kůrovcového dřeva vzrostla především kvůli počasí. V dubnu a květnu bylo celkem vlhko, ale následně se oteplilo a celé léto bylo i na Šumavě hodně suché. A právě teplo a sucho rojení kůrovce vyhovuje. Naopak nemá rád, pokud je chladno a deštivo. Takže i letošní těžbu z velké části ovlivní charakter počasí," řekl Dvořák.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje. "V bezzásahovém režimu je nyní 44 procent parku. Na tomto území ponecháváme les vlastnímu vývoji a přirozenému zmlazení," dodal mluvčí.

Těžba v NP Šumava v posledních letech:

rok metrů krychlových
2021 226.386
2022 270.850
2023 275.724

Zdroj: NP Šumava


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

4.3.2024 17:01
výborný přístup, dokonce se používí i javor- javor je krásný strom.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist