Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.
Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.
„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
svetlo a zdravi - 14. 9. 2012 - V.Chrakter světla má nepochybně vliv na zdraví. Článek otevírá důležité téma, ale byl spíchnutý poněkud horkou jehlou :-)Vhodné světlo může mít na zdraví i vliv pozitivní, viz. např. zdravesvetlo.cz. Ostré světlo v noci je samozřejmě nezdravé, ať už jakékoliv barvy. Proto se např. doporučuje mít při sledování televize alespoň mírně nasvícené i pozadí, aby televize "nesvítila ze tmy". Modrá je pro člověka v noci nepříjemná, na modrou má oko sníženou schopnost akomodace. Můžete se zeptat svého lékaře optika. To není nic objevného. Zkuste např. v noci porovnat světla protijedoucích aut - ta modrá jsou výrazně nepříjemnější než žlutá, a pro oči jsou samozřejmě nezdravá. Nechápu, proč nejsou zakázaná. Může totiž vyvolat vyloženě nebezpečnou reakci - silné oslnění a ztrátu kontroly nad řízením. Ještě k displejům. Nedávno jsem narazil na velmi podnětné diskuse o šetření zraku. Skoro by to bylo na samostatný článek. Aspoň v bodech zkušenosti jiných: - nedívat se na displej nejméně 2 hodiny před spaním a po probuzení, - používat tmavé pozadí a na něm písmo teplé barvy (žlutá, okrová apod.) zvláště lidem, co koukají na displej celý den to může výrazně šetřit zrak, - delší čtení (desítky minut / desítky stran) vždy raději volit na papíře nebo alespoň pasivním displeji, který vůbec nesvítí. A ještě jedna osobní zkušenost - nejvíce jsem na sobě pozoroval zhoršování zraku, když jsem se za tmy rozespalý díval na diplej mobilu. Já hlupák jsem používal mobil místo hodin či budíku. To už teď zásadně nedělám, koupil jsem si normální budík a zhoršování zraku výrazně ustalo. |