Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.
Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.
„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Asi bychom měli - 14. 9. 2012 - Jan ŠimůnekNaopak, modrá je vidět na nejkratší vzdálenost, proto např. světla na komínech, anténách a výškových budovách svítí červeně. Souvisí to s tím, že čím delší vlnová délka světla, tím méně se v atmosféře rozptyluje (ještě lépe vychází infračervená, ale tu okem nevidíme). Za války, v době zatemnění, měli policisté, požárníci apod. baterky s modrým filtrem a modrý filtr byl i na reflektorech aut, která směla v noci jezdit (např. sanitky). |