Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.
Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.
„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
modrá je dobrá ;) - 14. 9. 2012 - DrakMrakjo dementuju co jsem napsal... !! (příště si to prvně přečtu než budu plácat nesmysly)jo já věděl proč ta modrá tam je :D akorát sem to otočil omluva sekl jsem si ostudu ale věděl jsem, že sem o tom někde četl.... nicméně pro lidský zrak je modrá barva agresivní a to mi nikdo nevymluví mít v obýváku 5 světýlek modrých nebo zelených a červených je rozdíl a dost velký... ještě se také modrá používá k léčení to je ta souvislost s vlnovou délkou... léčení akné a podobné jiné.. možná tam bude ten problém, když se tím člověk nechá nasvěcovat dýl než by mělo být... |