Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.
Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.
„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
svetlo z mobilu a zdravi - 16. 9. 2012 - vladimír šmídlZe současných LEDek mají ty modré největší účinnost přeměny elektřiny ve světlo (ty soudobé, z GaAlN, nikoli ty třicet let staré ze SiC) I bílé světlo LEDek se připravuje konverzí části světla modré diody (méně často fialové) do zbytku spektra luminoforem , podobně jako v zářivce. Oko je nejcitlivější na zelenou, méně na rudou a na modrou je - ve srovnání se žlutozelenou asi 600x ,,slepější". Ale modré světlo je sice v podstatě neškodné, ale při delším působení mění složení látek těsně pod kůží (léčí se modrým světlem např. kojenecká žloutenka). Tedy ani pod zářivkou s měkkým UV světlem (,,diskotéková") nelze pobývat dnes a denně, i když hodinka nic neudělá.To vše je o barvách, které ještě neopalují. |