Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.
Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.
„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
svetlo z mobilu a zdravi - 18. 9. 2012 - V.Moje přímá osobní zkušenost potvrzuje nebezpečnost přesvětlení, jak uvádí pisatel v předchozí zprávě.Stačilo mi podívat se na mobil jednou za noc - po probuzení ráno, a už to vedlo ke zvětšování potíží se zrakem. Z dlouhodobějšího hlediska zkušenost s mobilem vnímám tak, že pohled na mobil ve tmě, zvlášte po delším zavření očí, je mnohem horší, než třeba rozsvícení světla v místnosti, i když to světlo je celkově mnohem intenzivnější, protože osvítí celou místnost. Na mobil se ale dívám ze vzdálenosti na dosah ruky a jeho svícení je namířené přímo do očí. Když už musím někdy ve tmě kouknout na displej, např. v divadle vypnout zvuk, natočím displej šikmo, aby mi nesvítil přímo do očí, ale trochu na stranu. Jakmile budou k sehnání mobily s pasivním displejem, co nedávno někdo ohlásil, hned si ho koupím. |