https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/thunbergova-vyzvala-k-ochrane-domorodeho-obyvatelstva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thunbergová vyzvala k ochraně domorodého obyvatelstva

10.12.2019 00:27 | MADRID (ČTK)
Změna klimatu není problémem budoucnosti, ale dopadá na nás už nyní. Upozornila na to ve svém prvním oficiálním veřejném vystoupení na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu švédská studentka Greta Thunbergová. / Ilustrační foto
Změna klimatu není problémem budoucnosti, ale dopadá na nás už nyní. Upozornila na to ve svém prvním oficiálním veřejném vystoupení na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu švédská studentka Greta Thunbergová. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Změna klimatu není problémem budoucnosti, ale dopadá na nás už nyní. Upozornila na to ve svém prvním oficiálním veřejném vystoupení na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) v Madridu švédská studentka Greta Thunbergová. Vyzvala rovněž k ochraně domorodých obyvatel a požádala novináře, aby jim věnovali větší pozornost, informovala španělská média.
 

"Nás už nemusíte poslouchat," řekla Thunbergová, která před novináře předstoupila společně s jednou z vůdčích osobností studentského hnutí za ochranu klimatu v Německu Luisou Neubauerovou. Jejich příběhy totiž podle mladé Švédky už zazněly mnohokrát. Nechala proto raději na tiskové konferenci hovořit mladé lidi například z Marshallových ostrovů či Filipín, tedy zemí, které jsou bezprostředně ohroženy zvyšováním hladiny oceánů.

Thunbergová, jejíž přítomnost na konferenci vyvolala obrovský zájem médií, pak politiky vyzvala, aby lépe chránili a poslouchali právě původní a domorodé obyvatelstvo. To je podle ní totiž nejvíce zasaženo změnou klimatu, jelikož žije v rovnováze s přírodou. Pomáhat by se jim mělo také kvůli jejich znalostem přírody, "což je něco, co by pro nás mohlo být užitečné," dodala.

Aktivisté z řad domorodých obyvatel po celém světě tvrdí, že ačkoliv jejich společnosti neprodukují téměř žádné skleníkové plyny, jsou právě ony v současné chvíli nejvíce ohroženy dopady klimatických změn. "Musíme čelit problémům, které jsme si sami nevytvořili," prohlásil na tiskové konferenci mladík z Marshallových ostrovů. Dodal, že se jeho domov nachází jen dva metry na současnou hladinou Tichého oceánu.

Na summitu včera veřejně vystoupila také Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Ta označila mladé lidi bojující proti klimatickým změnám za sílu naděje, která pomáhá zbytku světa konat. Prohlásila to na tiskové konferenci uspořádané Dětským fondem OSN (UNICEF).

Bacheletová poznamenala, že chápe vztek mladých lidí, protože klimatické změny podle údajů UNICEF dopadají především na malé děti. Na 90 procent úmrtí, které jim lze přičíst, připadá na děti do pěti let, upozornila komisařka. Šanci do budoucnosti podle ní mladým lidem dá "spravedlivý přechod k zelené ekonomice", na kterém je proto třeba pracovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.12.2019 06:03
Koukám, že ti různí komisaři, kteří nás straší, vyzobávají ze statistik jen něco (pokud upřímě nelžou). Úmrtnost děti třeba utěšeně klesá po celém světě a nejvíc tam, kde je nejtepleji.
https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sh_dyn_mort&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=region:MEA:SAS:SSF&ifdim=region&tdim=true&hl=cs&dl=cs&ind=false
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2019 09:12
V Evropě jsou domorodým obyvatelstvem Evropané, a i ti by měli požívat stejnou ochranu. Zejména před různými sociálními inženýry ultralevičáckého střihu, jako jsou ekologové.
Odpovědět
ig

10.12.2019 09:47
Já jsem také domorodý obyvatel, ochrání mě někdo před zlovůlí levičáků?
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.12.2019 11:35
Malá Greta teď bude zřejmě určovat priority lidstva? Koukal jsem nevěřícně a lze předpokládat že sešlý politici v OSN se asi úplně zbláznili, když jim G.Th. s nenávistným pohledem a přísným výrazem v dětské tváři říká, že ji vzali budoucnost, že všechno dělají špatně, že jsou zodpovědní za špatný stav ŽP a planety, že je bude sledovat..... a oni vstanou začnou jí nadšeně tleskat.....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.12.2019 12:21 Reaguje na Milan Milan
Andersenovy Císařovy nové šaty znáte, ne? Tak ty na tuhle šaškárnu padnou jak ulité.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist