https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/tisice-lidi-zadaji-lepsi-ochranu-stromu-pred-kacenim-mzp-pripravuje-odpoved
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce lidí žádají lepší ochranu stromů před kácením, MŽP připravuje odpověď

14.5.2010 09:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Petici za lepší ochranu dřevin a alejí předali v pátek 7. května zástupci sdružení Arnika a iniciativy Naše stromy ministerstvu životního prostředí. Text, pod nímž se podepsalo více než 33 tisíc lidí, žádá politiky a úředníky o kvalitnější posuzování významných stromů, objektivnější rozhodování o kácení, větší ochranu stromořadí, zapojení veřejnosti do rozhodování a přísnější vyžadování náhradní výsadby.
 

Předání petice za lepší ochranu dřevin
Předání petice za lepší ochranu dřevin podpořil i Krakonoš, symbolický ochránce Krkonoš.
Foto: Zdeňka Vítková/Ekolist.cz
„Je zvláštní, že zrovna ministerstvo životního prostředí musíme nutit, aby chránilo stromy,“ řekl před předáním petice zástupce petičního výboru Lukáš Matějka. Podle tiskové mluvčí ministerstva Jarmily Krebsové se úřad v současnosti s jednotlivými požadavky petice seznamuje, porovná je s platnou legislativou a vypracuje odpověď. Na odpověď má ze zákona lhůtu třicet dní.

Sdružení kritizují současný stav, kdy po přijetí novely zákona o ochraně přírody a krajiny v loňském roce není dosud schválena i jeho nová prováděcí vyhláška. Její absence nový přísnější zákon oproti dřívějšímu znění paradoxně zmírnila. Zatímco dříve mohly kácet stromy s obvodem kmene ve výšce 130 cm pod 80 centimetrů pouze fyzické osoby, dnes mohou v důsledku chybějících pravidel kácet takové dřeviny i právnické osoby jako vlastníci pozemků.

Připravená novela vyhlášky navrhující možnost kácet bez povolení ovocné dřeviny v zahradách a stromy jen pod 60 cm obvodu kmene zůstává podle slov Lukáše Matějky neschválená na stole již třetího ministra životního prostředí.

„Už od doby, kdy parlament projednával novelu zákona na ochranu přírody, bylo jasné, že je nutné novelizovat také prováděcí vyhlášku. Novelu zákona podepsal prezident v září loňského roku, účinnou se stala v prosinci 2009. Od loňského prosince jsme proto ministerstvo upozorňovali na problémy s kácením velkých stromů v důsledku chybějících pravidel. Vyhláška měla být vydána 1. března 2010, ministra Dusíka jsme žádali o její vydání naposledy 4. března. Naše snaha je ale marná. Smysl loňské novely zákona - tedy silnější ochranu stromů - tím ministerští úředníci úplně popírají,“ popisoval neúspěšné úsilí Lukáš Matějka v březnu v tiskové zprávě.

Jarmila Krebsová z ministerstva oponuje, že je třeba přihlédnout k charakteru a obvyklé délce legislativního procesu. Podle jejích slov byly k návrhu novely vyhlášky v meziresortním připomínkovém řízení vzneseny zásadní připomínky a v některých bodech vznikl významný rozpor. Ministerstvo životního prostředí má podle ní zájem na tom, aby tyto rozpory byly s příslušnými stranami důkladně projednány a pokud možno uspokojivě vypořádány.

Arnika upozorňuje, že od doby, kdy poslanci změnili zákon, byl z důvodu nenavazující vyhlášky vykácen například sad na pražském Trojmezí, alej v Příbrami nebo padly desítky stromů v Letňanech či v Klánovicích. Kvůli neexistenci nové vyhlášky byla podle Milana Štefance ze sdružení Nesehnutí také zrušena dvousettisícová pokuta pro firmu, která nezákonně pokácela borovicový háj v Brně-Líšni.

Ministerstvo podle své mluvčí kvalifikovaný a objektivní odhad, kolik stromů mohlo být od prosince pokáceno pouze z důvodu nepřijetí vyhlášky, nemá. Podle ní se s novým zákonem pouze sjednotila pravidla povolování kácení pro fyzické a právnické osoby, nicméně dosavadní režim povolování a sankce za porušení zákona se nezměnily.

Podle Lukáše Matějky ohrožuje stromy a zeleň kromě chybějící vyhlášky i návrh ministerstva průmyslu a obchodu zrušit ochranu dřevin na pozemcích silničářů a podnikatelů a zcela upustit od povinnosti náhradních výsadeb.

Související odkazy:

Text petice
Návrh vyhlášky

Více informací:

Novela vyhlášky o kácení "může znemožnit správu bezlesých lokalit"
Kácení stromů - akademická debata s přesahem do praktického života
Kácení tisíců stromů v alejích si pohlídáme, říká MŽP
Vyhláška možná zruší povinnost ohlašovat kácení na zahradách
MfD: Silničáři v Ústeckém kraji dostali pokuty za kácení stromů
Ode dneška budou muset silničáři jednat o kácení stromů s obcemi
Pravidla kácení alejí se zpřísní, Klaus podepsal novelu
reklama

 
Zdeňka Vítková
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist