Tři čtvrtiny odevzdaného elektroodpadu tvoří IT vybavení. Mobilů a baterií se vrací málo
Firmy k ekologické likvidaci také často odevzdávaly elektrické nářadí a nástroje, jako jsou vrtačky nebo pily. Domácnosti se zbavovaly velkých spotřebičů: ledniček, praček nebo sporáků, i menší elektroniky jako jsou kávovary, mikrovlnky a varné konvice.
K nejméně odevzdávaným elektrospotřebičům patří naopak mobilní telefony. Jejich podíl na celkovém množství vyřazených přístrojů tvoří pouze 5 %. Drtivá většina mobilních přístrojů končí doma v šuplíku. Až 80 % komponent mobilního telefonu lze přitom zrecyklovat a opětovně využít, připomíná ředitel REMA David Vandrovec. Kromě mobilních telefonů se velmi málo vrací baterie, a to jak samotné, tak vestavěné.
Až 90 % vrácených spotřebičů spadá do kategorie tzv. historického elektra, tedy zařízení vyrobených před rokem 2005. Výjimku představují počítače, 40 % z nich patří k novějším výrobkům. „Počítač totiž patří k produktům, po jejichž výměně lidé častěji sahají z důvodu zastaralých či nevyhovujících funkcí, nikoliv kvůli skutečnému opotřebení. Podobné je to třeba i s mobilními telefony,“ vysvětluje Martina Ďaďová, manažerka komunikace neziskové organizace Asekol.
V českých obcích je už umístěno zhruba 2 100 červených kontejnerů na elektroodpad. „Každý rok se potvrzuje, že lidé skutečně třídí více, pokud je to pro ně jednoduché. Červené kontejnery již nyní tvoří skoro 30 % sběru mimo sběrné dvory, v roce 2014 se v nich nashromáždilo 1 088 tun elektroodpadu,“ říká Ďaďová.
Přestože se během posledních tří let počet sběrných míst každoročně navyšuje o 10 až 15 %, informovanost lidí o správném nakládání s elektroodpadem je podle odborníků stále nedostatečná. „Lidé by měli pochopit, že vysloužilá elektrozařízení a baterie je možné odkládat pouze a jen na místa zpětného odběru nebo přímo zpracovateli elektrozařízení, kde je zajištěna požadovaná úroveň recyklace a ekologického nakládání. Jinou variantu navíc ani legislativa neumožňuje,“ dodává Vandrovec.
reklama