https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/trideni-kuchynskeho-odpadu-se-v-novem-jicine-osvedcilo-nadob-pribude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třídění kuchyňského odpadu se v Novém Jičíně osvědčilo, nádob přibude

14.3.2023 00:14 | NOVÝ JIČÍN (ČTK)
Eva Rusková z městského odboru životního prostředí uvedla, že do nádob je možné ukládat nejen nesnědené potraviny, ale i odřezky z ovoce, zeleniny a další rostlinné i živočišné zbytky. Odpad se sváží do bioplynové stanice v Rapotíně.
Eva Rusková z městského odboru životního prostředí uvedla, že do nádob je možné ukládat nejen nesnědené potraviny, ale i odřezky z ovoce, zeleniny a další rostlinné i živočišné zbytky. Odpad se sváží do bioplynové stanice v Rapotíně.
Foto | Ben_Kerckx / Unsplash
Třídění biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu se v Novém Jičíně osvědčilo. Po skončení ročního pilotního projektu proto nyní město zvyšuje počet nádob na gastroodpad z 40 na 60. Na městských internetových stránkách to oznámila mluvčí novojičínské radnice Radka Cahlíková.
 

Nádoby o objemu 120 litrů se svážejí jednou týdně. Za rok do nich lidé vytřídili přes 57 tun potravinového odpadu. Nyní přibylo sedm nových stanovišť a na 13 místech s hustou zástavbou, kde se jedna nádoba ukázala jako nedostačující, přibudou další nádoby.

Místostarosta Ondřej Syrovátka (Zelení) uvedl, že objem vytříděného gastroodpadu se proti začátku dvaapůlkrát zvýšil. "Považujeme to za dobrý výsledek, jsme na předních příčkách mezi městy," řekl.

Eva Rusková z městského odboru životního prostředí uvedla, že do nádob je možné ukládat nejen nesnědené potraviny, ale i odřezky z ovoce, zeleniny a další rostlinné i živočišné zbytky. Odpad se sváží do bioplynové stanice v Rapotíně, kde se zpracovává na elektrickou energii, teplo a plyn. Zbytkový odpad se vrací do půdy jako hnojivo.

"Protože odpad končí v bioplynové stanici, kde jsou schopni si poradit i s obaly, které nejsou kompostovatelné, vyhazované potraviny mohou být i v igelitových sáčcích a plastových obalech," uvedla Cahlíková. Prošlé potraviny se mohou vyhazovat i v papírových nebo plechových obalech, do nádob se nesmí vhazovat jen skleněné obaly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist