https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ukrajinsky-premier-rusko-na-ukrajine-poskodilo-prirodu-za-desitky-miliard-eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ukrajinský premiér: Rusko na Ukrajině poškodilo přírodu za desítky miliard eur

21.10.2023 18:44 | KYJEV (ČTK)
Škody způsobené vyhozením Kachovské přehrady na Dněpru do povětří podle premiéra přesahují 146 miliard hřiven (asi 93 miliard Kč). Bez vody se ocitly zavlažovací systémy pro pole, na kterých se každým rokem pěstují asi dva miliony tun obilí. Toto množství představuje 70 procent obilí, které loni Ukrajina vyvezla do Afriky.
Škody způsobené vyhozením Kachovské přehrady na Dněpru do povětří podle premiéra přesahují 146 miliard hřiven (asi 93 miliard Kč). Bez vody se ocitly zavlažovací systémy pro pole, na kterých se každým rokem pěstují asi dva miliony tun obilí. Toto množství představuje 70 procent obilí, které loni Ukrajina vyvezla do Afriky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celková škoda na životním prostředí Ukrajiny způsobená ruskou agresí činí k dnešku 55,6 miliardy eur (asi 1,37 bilionu Kč). S odvoláním na výpočty ministerstva ochrany životního prostředí to řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
 

"Polovina těchto škod připadá na znečištění vzduchu lesními požáry, raketovými útoky, hoření ropných produktů," řekl předseda vlády podle agentury Interfax-Ukrajina. Tvrdil také, že znečištění půdy představuje škodu za více než 980 miliard hřiven (asi 624 miliard Kč), dalších 60 miliard hřiven (asi 38 miliard Kč) jsou podle něj škody v důsledku znečištění vodních ploch.

Škody způsobené vyhozením Kachovské přehrady na Dněpru do povětří podle premiéra přesahují 146 miliard hřiven (asi 93 miliard Kč). Bez vody se ocitly zavlažovací systémy pro pole, na kterých se každým rokem pěstují asi dva miliony tun obilí. Toto množství představuje 70 procent obilí, které loni Ukrajina vyvezla do Afriky, dodal premiér.

Rusové podle odhadů položili minová pole na více než 174 000 kilometrech čtverečních a válka postihla více než tři miliony hektarů lesních porostů.

Šmyhal dal najevo, že Kyjev se bude domáhat kompenzace škod. Za první krok v tomto směru označil vytvoření mezinárodní databáze škod způsobených válkou na summitu Rady Evropy v Reykjavíku. Vzniknout má i komise přezkoumávající nahlášené škody, a také odškodňovací fond, který by podle Šmyhala měl tvořit zabavený ruský majetek.

Ze zničení Kachovské přehrady, jejíž hráz se protrhla v noci na 6. června, se vzájemně obvinily Ukrajina i Rusko. Přehradu měsíce okupovaly ruské síly a například podle listu The New York Times (NYT) důkazy naznačují, že stavba byla zničena zevnitř.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

21.10.2023 19:48
Na kolik by se asi dala ocenit tisíciletá zátěž jedovatými sloučeninami rtuti z tuzemských hnědouhelných elektráren ( už přes čtvrt století v soukromých rukách oligarchů Tykače, Křetínského a anonymních akcionářů ČEZ)? Nadúmrtnost, kterou způsobují, by v součtu možná překonala celkové ukrajinské ztráty. Možná by stálo za to vytáhnout proti oligarchům do boje s plnou polní, protože ve státě, kde vymahatelnost zákonů je nepřímo úměrná ziskům nám asi nic jiného nezbyde.
Mch. co se před léty o tom také psalo, ale byznys jim neregulovaně jede vesele dále...
https://denikreferendum.cz/clanek/32679-emise-rtuti-z-uhelnych-elektraren-s-nami-budou-dalsi-tri-tisice-let
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist