https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/united-energy-podepsala-smlouvu-na-stavbu-na-zarizeni-pro-vyuziti-odpadu-u-mostu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu

30.4.2024 21:08 | MOST (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
 

Předpokládaná výroba je až 600 terajoulů tepla a 60 gigawatthodin elektřiny za rok podle způsobu provozování zařízení. Stavět se bude v areálu teplárny Komořany. "Výstavbou dojde rovněž ke značné úspoře fosilních paliv, mimo jiné se sníží emise skládkových plynů z ukládaných odpadů na skládky a kraj i města získají záruku efektivního a k životnímu prostředí šetrného nakládání s odpady," uvedl ředitel United Energy Milan Boháček. Při plném výkonu bude úspora hnědého uhlí zhruba 120 000 tun ročně.

Projekt má stavební povolení a posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Zároveň podle mluvčí splnil podmínky pro poskytnutí dotace Evropskou investiční bankou a závěrem roku 2023 získal podporu z Modernizačního fondu z programu HEAT, která pokryje přibližně polovinu předpokládaných investičních výdajů. Stavět se začne letos na podzim.

Dodavatelem stavby je vybrané konsorcium firem SES Tlmače, Metrostav DIZ a I&C Energo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.5.2024 16:40
ono lidově se tomu říká spalovna komunálního odpadu.
Mě by však zajímalo, kolik toho odpadu vyprodukují a jak jej využijí.
Technologie spalování není technologie likvidace odpadu ale eliminace odpadu i po spalování vzniká odpad, to ví každý ale firmy se tváří, že o ničem nevědí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist