https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ustav-zdravotni-stav-lesu-v-cr-se-zlepsuje-riziko-predstavuji-sucho-i-skudci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci

25.4.2025 02:18 | PRAHA (ČTK)
Smrk na Vysočině
Smrk na Vysočině
Zdravotní stav českých lesů se v posledních pěti letech zlepšuje, uvedli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Potvrzují to podle nich mimo jiné klesající objemy vytěženého kůrovcového dřeva i hodnoty takzvané defoliace, tedy úbytku jehličí nebo listí, čemuž pomohly i dostatečné srážkové úhrny. Na základě analýzy letokruhů odborníci očekávají, že hlavní lesní dřeviny by mohly zvyšovat své přírůstky i nadále, tedy i v době klimatické krize. Pozitivní vývoj by ale mohly narušit sucho nebo opětovný výskyt podkorního hmyzu, upozorňují.
 
Z dat Lesní ochranné služby, která monitoruje zhruba 70 procent celkové výměry lesů v ČR, vyplývá, že objem poškození lesů meziročně poklesl z 5,9 milionu metrů krychlových dřevní hmoty v roce 2023 na 4,6 milionu v roce 2024. Na ústupu je i kůrovcová kalamita, lesníci za loňský rok evidují 1,4 milionu metrů krychlových vytěženého smrkového kůrovcového dříví, což představuje meziroční pokles o téměř 60 procent.

Dlouhodobě klesá také podíl defoliace. V roce 2019 činila ztráta olistění u borovic 62 procent, v roce 2024 poklesla na 54 procent, u dubů poklesla defoliace z 28 procent na deset a u smrků z 18 procent na 14.

I přes pozitivní trend ve vývoji zdravotního stavu lesů ale varují lesníci před některými riziky. "Lesní ekosystémy budou citlivě reagovat na vývoj meteorologických podmínek a výskyt škodlivých činitelů. Zejména případná výraznější období sucha v jarních či letních měsících by mohla současný příznivý trend rychle zvrátit,“ upozornil ředitel ústavu Vít Šrámek.

Loni byl vysoký například výskyt houbových patogenů. Lesníci evidují za rok 2024 zhruba 195.000 metrů krychlových vytěženého dříví z důvodu napadení václavkami, v roce 2023 lesníci nahlásili 123 000 metrů krychlových václavkového dříví. Vítr loni poškodil zhruba 2,1 milionu metrů krychlových dřevní hmoty, v roce 2023 to bylo 1,57 milionu metrů krychlových dřeva. Škody suchem byly hlášeny v objemu 560 000 metrů krychlových, meziročně jde o pokles o 275 000 metrů krychlových.

V období mezi lety 2046 až 2055 nicméně očekávají lesníci nárůst průměrné šířky letokruhu až o sedm procent, a to zejména v důsledku prodlužující se vegetační sezony. Podle lesníků ale bude záležet na druhu dřevin, například smrk a borovice mohou naopak o přírůstky přijít, protože jsou citlivější na klimatické extrémy.

Také zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství už dříve uvedla, že situace v lesích v kontextu negativních dopadů změny klimatu a rozsáhlé kůrovcové kalamity se zlepšuje, což potvrzuje úbytek nahodilých těžeb a postupné navyšování plochy obnovených lesních porostů. Celková plocha lesních pozemků v roce 2023 meziročně vzrostla o 1392 hektarů na 2,68 milionu hektarů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

25.4.2025 09:37
Když ty staré stromy uschly ,zůstaly mladé a ty jsou zdravější,to je jasné. Zda je to správné měřítko úspěchu, pochybuji. Ovšem jak ty mladé porostou a vyrostou a jak dlouho, to je jen spekulace.
Václavka napadá zdravé stomy nebo jen nahnilé.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.4.2025 09:51 Reaguje na vaber
z hlediska půdní vlhkosti jsou smrkové monokultury zranitelnější. Stabilita lesů se týká i malého vodního režimu...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist