Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů
Žádat o dotaci mohou senioři, lidé pobírající invalidní důchod nebo ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Dotace může pokrýt až 95 procent nákladů na výměnu kotle. Na tepelné čerpadlo lze získat dotaci v maximální výši 180 000 korun a na kotel na biomasu ve výši 130 000 korun. Žadatelem o dotaci může být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, samostatně vytápěného bytu v bytovém domě nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci v Ústeckém kraji.
Od září 2024 začne ze zákona platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí poskytuje na jejich výměnu dotace od roku 2015 a díky programu bylo v Ústeckém kraji vyměněno téměř 5600 kotlů a vyplaceno přes 631 milionů korun.
Stejně jako v předchozí výzvě kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti bude možné vyplatit dotaci formou zálohy a doplatek pak po provedení výměny. Zálohu úspěšní žadatelé dostanou na základě zálohové faktury vystavené dodavatelem, zbylou částku pak po doložení potřebných dokladů. Kotlíkovou dotaci mohou využít i zájemci, kteří již výměnu tepelného zdroje provedli. Zájemci, kteří nesplňují podmínky pro nízkopříjmové domácnosti, mohou využít dotace na výměnu zdrojů z programu Nová zelená úsporám, který od září nově nabídne i příspěvek na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.
Od roku 2019 se již neposkytuje podpora na kotle, které mohou spalovat uhlí. Z kotlů na pevná paliva se podpora dává pouze na kotle na biomasu. Dotace na výměnu starých kotlů čerpají Severočeši řadu let. Nejprve se na ně skládal kraj s ministerstvem životního prostředí, později celou částku začal vyplácet stát. Zájem v prvních ročnících byl tak velký, že lidé před úřadem i spali.
reklama