V bývalém depu v Plzni začne druhá sezona městského zahrádkaření
"Naším cílem je, aby to, co se ti lidé tady naučí, mohli aplikovat třeba doma na balkoně nebo i ve veřejném prostoru," řekl. K pronájmu jsou speciální květníky o rozměrech asi 1,2 krát 1,2 metru postavené z palet a naplněné hlínou. Loni jich bylo v pilotním provozu deset, letos se pro zájemce otevře 30 takových záhonků až pro 60 zahradníků. Už loni se podařilo sklidit několik kilogramů rajčat, paprik, chilli papričky, pórky, jahody a bylinky. "Chceme být takovým centrem, ze kterého budou ty paprsky vybíhat do dalších částí města a šířit povědomí o pěstování zeleniny ve městě," řekl Brzický.
Kromě vlastního zahrádkaření se budou v komunitní zahradě lidé také moci dozvědět, jak si například postavit ve vnitrobloku atraktivní i užitečné cihlové bylinkové spirály nebo vlastní květníky z palet.
Další dlouhodobý projekt "Med in depo" je zaměřen na zájemce o střešní včelaření. "Na střechu jsme loni instalovali tři včelstva, vstoupili jsme do klubu střešních včelařů a rádi bychom udělali celoroční kurz pro lidi, kteří by na svém domě chtěli mít vlastní včelstva," řekl Brzický. Včely se loni osvědčily, jejich chov pomohl zahradníkům v depu zajistit opylení rostlin, navíc za půl sezony získali deset kilo medu. "Plno lidí se bojí, že včely ve městě mohou působit problémy, ale nestalo se nic a ani jsem neslyšel, že by v Praze nebo jinde, kde střešní včelstva jsou, byly nějaké potíže," řekl. Střešní včelaření je podle něj stále víc v módě. Populární je v řadě velkoměst, například ve Francii. V New Yorku jsou včely i na střeše jednoho z nejluxusnějších hotelů Waldorf Astoria na Manhattanu.
Začínající včelaře už několik let dotačně podporuje Plzeňský kraj. Brzickému by se líbilo, kdyby mohli zájemci v DEPO2015 absolvovat kurz střešního včelaření, pak si v otevřené dílně Makerspace vlastnoručně vyrobit včelín a pořídit si do něj včelstvo pro střešní včelaření.
reklama