https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-casti-severovychodni-indie-zakazali-obchodovani-se-psim-masem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem

5.7.2020 17:51 | DILLÍ (ČTK)
"Vláda státu (Nágsko) se rozhodla zakázat komerční dovoz, obchodování se psy, psí trhy a také prodej psího masa, a to uvařeného i syrového," uvedl zástupce tamní správy na twitteru.
"Vláda státu (Nágsko) se rozhodla zakázat komerční dovoz, obchodování se psy, psí trhy a také prodej psího masa, a to uvařeného i syrového," uvedl zástupce tamní správy na twitteru.
Foto | Animal People Forum / Flickr.com
Severovýchodní indický stát Nágsko zakázal dovoz a prodej psího masa. O nařízení informovala místní vláda po vytrvalé kampani ochránců zvířat. Napsal o tom zpravodajský web BBC.
 

Ochránci zvířat rozhodnutí úřadů označili za "zásadní zlom", který má vést k ukončení krutosti vůči psům v Indii. Některá občanská sdružení ale rozhodnutí odsoudila a označila jej za útok na stravovací zvyky ve státě.

Konzumace psího masa je v některých částech Indie zakázaná. Řada komunit v severovýchodní časti země ho ale považuje za pochoutku.

"Vláda státu (Nágsko) se rozhodla zakázat komerční dovoz, obchodování se psy, psí trhy a také prodej psího masa, a to uvařeného i syrového," uvedl zástupce tamní správy na twitteru. Jak se bude dodržování zákazu vymáhat, podle BBC ze sdělení není jasné.

Indická média uvedla, že zákaz byl zaveden poté, co se na sociálních sítích začala šířit fotografie svázaných psů v pytlích na takzvaném mokrém trhu, což vyvolalo pobouření.

Ve čtvrtek Sdružení indických organizací na ochranu zvířat FIAPO uvedlo, že je nedávno zveřejněné snímky šokovaly. Doplnilo, že na fotografiích byli psi svázaní v pytlích v otřesných podmínkách, a čekali, až budou zabiti, bude s nimi obchodováno a budou zkonzumováni. Sdružení proto vyzvalo místní úřady, aby okamžitě zakázaly toto bchodování.

Každý rok je podle odhadů organizace Humane Society International (HSI) do Nágska propašováno zhruba 30.000 psů, kde je na trzích prodejci ubíjejí k smrti dřevěnými holemi.

Už dříve další indický stát Mizórám učinil první krok k zákazu obchodování se psím masem, když psy odebral ze seznamu zvířat vhodných ke konzumaci. Konzumace psího masa není ve světě příliš rozšířená, děje se však například také v Číně, Jižní Koreji a Thajsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

5.7.2020 19:16
Proč to zakazovat? Ať si každý jí co mu chutná. O co je pes lepší zvíře než třeba takové prase?
Odpovědět

Jirka Černý

5.7.2020 21:13 Reaguje na Stanislav Chytrý
Prase je v mnoha směrech člověku mnohem blíž než pes, prase má tu smůlu že není tak roztomilé a jako domácí mazlíček je jen zřídka. Ani se njak moc nemluví o tom že v Čechách byl pes na jídelníčku v některých lokalitách poměrně nedávno.
Odpovědět
DG

Dušan Gab

5.7.2020 22:37 Reaguje na Jirka Černý
Tupci... !!!
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 11:57 Reaguje na Dušan Gab
Pane Gabe, kdo je u Vás tupec? Pan Černý napsal naprostou pravdu. Z prasete se berou orgány a tkáň, která se pak dále využívá v léčení lidí. Prostě prase je pro spoustu lidí na jídlo a pes na mazlení. Proč by tomu nemohlo být naopak? Kdo dnám dává právo se povyšovat nad ostatní a někomu přikazovat co může a co nemůže jíst?
Odpovědět
DG

Dušan Gab

5.7.2020 22:38
Jak to tak pozorují, ta vy co tady žerete psy. Byste po sobě sežrali i ho....o !!!
Odpovědět
ig

5.7.2020 22:59 Reaguje na Dušan Gab
To je emocí :-O Proč by zrovna pes měl mít privilegium vyšší ochrany než ostatní zvířata? Když chránit před surovým zacházením a krutou porážkou, tak všechna zvířata.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 11:59 Reaguje na
Asi tak nějak. Nikdo tu nenapsal. Pes být dobrá, pes být chutná, všechny zvát na psí guláš. Jen tu někteří poukazují na to, že se zvířaty není obecně dobře zacházeno a není důvod se na někoho zlobit pokud pro nás preferované zvíře vidí jinak.
Osobně bych dobrovolně nepozřel ani psa ani jiná zvířata, ale nekritizuji nikoho za to, že tak z nejrůznějších důvodů činí. Protože tak samo by mě mohli hinduisté nenávidět, že jím hovězí.
Odpovědět
mr

6.7.2020 16:33 Reaguje na Stanislav Chytrý
Dotaz. To hovězí jako roste na stromech, když, cit.:"Osobně bych dobrovolně nepozřel ani psa ani jiná zvířata ... jím hovězí."??????
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 13:20 Reaguje na
Vysvětlím. Měl jsem tam dopsat, že nejím ani psy ani zvířata typu kočka, netopír, vlaštovka atd. Jinak jím jak hovězí, kuřecí, vepřové, krutí a jiné běžně dostupné maso. Chtěl jsem říci, že jak pan Gab odsuzuje někoho kdo jí psy, tak by mě někdo mohl odsoudit za to, že jím prasata nebo krávy.
Snad se mi podařilo Vám vysvětlit svůj postoj.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist