V Českém Švýcarsku se budou konat vycházky se strážci a odborníky
Další trasa je nenáročná, osm kilometrů dlouhá vycházka po Kyjovském údolí, kterým zájemce provede strážce Jan Lobotka, znovu se budou moci lidé do údolí vypravit s geologem 6. července.
Ivana Marková si přichystala trasu na 18. července. Příchozím sdělí informace o proměně lesů. Kyjovské údolí zasáhla kůrovcová kalamita. Přemnožený kůrovec po roce 2018 krajinu v národním parku výrazně proměnil. Loni bylo nutné podél turistických cest v údolí provést bezpečnostní zásah.
Botanička si pro veřejnost připravila ještě pětikilometrovou mírně náročnou trasu po spáleništi dva roky od obřího požáru, jenž zasáhl národní park. Plocha po požáru je v současné době nejmladším přirozeně vznikajícím lesem v zemi. A protože požár v létě 2022 byl největší v ČR, zasáhl přes 1000 hektarů lesního porostu, jde i o největší plochu obnovujícího se lesa v ČR. Ještě když hasiči v létě 2022 napínali své síly, aby největší požár v historii ČR zdolali, na spáleništi se objevily houby, drobné trsy trávy a další výhonky. Dnes je v porostu dominantní bříza, zastoupené jsou ale i další druhy, které budou les postupně formovat.
Strážce Miroslav Rybář provede místní přes Mlýnskou cestu spojující Mezní Louku s Pravčickou bránou. Cesta nahradila od požáru uzavřenou Gabrielinu stezku. Správa parku cestu doplnila o dalekohled s výhledem na požářiště. Poslední vycházka, opět v Kyjovském údolí, se uskuteční se strážcem 27. srpna. V součtu se během letních prázdnin uskuteční deset vycházek.
reklama